avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Activitate robertbucur

Activitate robertbucur

Nu am sentinta judecatoreasca. Conform Conventiei Civile semnate la Notariat când am divortat, trebuie sa dau 33%.
Absolut voi da cat imi spune constiinta, insa voiam sa stiu clar cat anume ma obliga legea.

Va multumesc!
Buna seara!
-Art 3 din OUG 111/2010 spune clar ca veniturile din salarii, din activitati independente si din activitati agricole, definite la Art 2 sunt cele definite de art 46, art 55 si art 71 din legea 571/2003.

- Am cautat art 71 din legea 571/2003 care este urmatorul:

Art. 71. - (1) Veniturile sub formă de dividende, inclusiv sume primite ca urmare a deţinerii de titluri de participare la fondurile închise de investiţii, se impun cu o cotă de 5% din suma acestora. Obligaţia calculării şi reţinerii impozitului pe veniturile sub formă de dividende revine persoanelor juridice o dată cu plata dividendelor către acţionari sau asociaţi. Termenul de virare a impozitului este până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care se face plata. În cazul dividendelor distribuite, dar care nu au fost plătite acţionarilor sau asociaţilor până la sfârşitul anului în care s-a aprobat bilanţul contabil, termenul de plată a impozitului pe dividende este până la data de 31 decembrie a anului respectiv.

Deci clar se face referire la dividende!!!

De ce spuneti ca nu s-ar lua in calcul, din moment ce reprezinta niste venituri ale mele, care au fost impozitate???
Urmeaza anul viitor sa solicit ICC si chiar este ff important daca voi lua dividende sau nu la începutul anului viitor.

Cu respect,
Andrei
Buna seara,
Voi da pensie alimentara 33% din salariul minim net pe economie sau din indemnizatia pt cresterea noului copil?
Mai jos am primit un raspuns ca din salariul minim net pe economie.

Multumesc!!
Buna seara,
Am rugamintea sa imi raspundeti la urmatoarea situatie:
Am doi copii din prima casatorie pt care platesc 33% din salariu pensie de intretinere. Urmeaza sa am un al treilea copil din actuala casatorie pentru care voi alege sa raman eu in concediu paternal, deoarece am un salariu mai mare decat al sotiei. Întrebarile sunt:
1. Platesc pensie de intretinere celor doi copii din prima casatorie din indemnizatia crestere copil? Sau din salariul minim pe economie?
2. In ce procent?

Multumesc,
Robert Bucur
Multumesc pentru raspuns!!
Astazi am fost pana la AJPIS Prahova ca sa intreb acest lucru.
Este incredibil: mi s-a spus ca bineinteles ca se iau in calcul si veniturile din dividende.
Am intrebat chiar usor jenat daca este sigura ca este asa.Mi s-a raspus:"Ce credeti ca sunteti singurul in acest caz? Am mai avut asemenea cazuri!"
Eu nu as vrea sa va contrazic, insa profitul net se poate reinvesti.Veniturile din dividende sunt deja impozitate si apartin persoanei fizice. E un non-sens sa le mai reinvestesti dupa ce le scoti din firma.
Puteti sa imi clarificati?

Multumesc!
Buna seara,
Ma intereseaza daca la calcularea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau in considerare si dividendele primite de la firma la care esti angajat. M-ar interesa si daca scrie explicit in lege acest lucru.
Multumesc!