avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate giuica_cosmina

Activitate giuica_cosmina

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:
Contoare inversate intre apartamente de anul trecut din Iunie 2019, s-a rezolvat problema abia acum (dupa nenumarate reclamatii) dar consumul de la contorul corespunzator apartamentului meu este exagerat de mare: 750 kWh intr-o luna. Am notificat distribuitorul ca nu pot accepta acest consum deoarece este imposibil de realizat, este de aproximativ 10 ori mai mare decat o luna normala dar raspunsul lor este ca solutia gasita de ei este buna si acesta este consumul meu. Mai mentionez faptul ca nu exista un contract semnat de mine cu acest distribuitor. Dezvoltatorul a incheiat contract sub numele meu (fara a semna un act de imputernicire) cu firma respectiva. Ma puteti sfatui, va rog, ce as putea face in aceasta privinta? Nu vreau sa platesc ceva ce nu am consumat si este mai mult decat evident ca este o problema?

Mai mentionez ca nu am fost informata cand s-a montat contorul si nu stiu ce index avea in acel moment. Am cerut un proces verbal de montare, dar nu mi s-a oferit. Din facturi, reiese ca a fost montat in data de 26 Iunie 2019, iar eu am primit prima factura in Octombrie, dupa ce am sunat la ei si am aflat ca exista contract pe numele meu.

Multumesc frumos,
O zi buna!

Cosmina
Multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra!
Buna ziua,

De aproximativ o luna incerc sa imi recuperez avansul de 5% dat in vederea achizitionarii unui apartament, prin programul Prima Casa.
Conform unei clauze din contract , avansul trebuia sa imi fie restituit daca banca nu mai are fonduri pentru Prima Casa.
Am primit scrisoare de la banca in acest sens, ca nu mai sunt fonduri disponibile, am anuntat vanzatorul, am mers intr-un final si la notar si am semnat un act de rezolutiune a antecontractului. De la data semnarii respectivului act, vanzatorul avea la dispozitie 3 zile lucratoare sa imi livreze banii respectivi.
Azi este a 8-a zi lucratoare si eu nu am primit inca banii. El a spus ca banii mi s-au virat in cont in ziua de luni, 5.12.2016, dar mie nu mi-au aparut inca in cont. I-am cerut sa imi trimita dovada ca acest virament s-a efectuat, dar nu am primit-o.

Cum as putea sa imi recuperez banii?
Ma pot duce direct la un executor? sau la un avocat?
In antecontract este aceasta clauza: "...promitenta-vanzatoare va restitui promitentei-cumparatoare avansul ce se va primi in termen de 3 zile lucratoare de la data prezentarii documentului care atesta acest fapt, prezentul act anulandu-se, iar garantia pentru restituirea acestor sume o constituie imobilul, prezentul act fiind sufficient, fara alte formalitati, constituind titlu executoriu pentru plata sumelor".
Acelasi termen de 3 zile este si pe actul de rezolutiune.

Multumesc!
Răspuns la discuția Recuperare avans prima casa
Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Recuperare avans prima casa
Cum pot face aceasta notificare oficiala?
Trebuie sa merg la un avocet sau notar?
Multumesc
Buna ziua,

Am facut un precontract de vanzare-cumparare pentru un apartament, cu ideea de a lua credit prin programul Prima casa. In contract este clauza de restituire a avansului in cazul in care nu sunt fonduri, ceea ce s-a si intamplat, am primit scrisoare de la banca prin care se mentioneaza ca dosarul nu se va analiza din lipsa de fonduri. As vrea sa stiu cum ar trebui sa procedez cu scrisoarea primita de la banca astfel incat sa am dovada ca vanzatorul a primit scrisoarea?
Mentionez ca scrisoarea i-am trimis-o deja pe e-mail (asa am primit-o momentan, nu mi-a ajuns si originalul). L-am sunat sa ii propun o intalnire pentru a-I preda o copie si personal, dar nu mi-a mai raspuns la telefon.
Multumesc!
Buna ziua,

Situatia este urmatoarea: s-a incheiat un antecontract de vanzare-cumparare, in care este specificat ca promitatorul-cumparator achita un avans in 3 zile lucratoare de la incheierea acestui antecontract. Ce se intampla daca promitatorul comparator nu achita aceasta suma catre vanzator?
O clauza in contract spune ca daca nu se va incheia contractual de vanzare din cauza cumparatorului, acesta va pierde suma care o va plati ca avans.
Dar daca suma nu este platita in cele 3 zile lucratoare?
Exista posibilitatea ca promitatorul-vanzator sa faca ceva pentru a obtine aceasta suma?