avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate bnicub

Activitate bnicub

Discuție Coasigurat
Buna ziua, sotia mea nu este asigurata medical, nu lucreaza, este casnica. Intrebare: sotia mea poate beneficia de servicii medicale pe asigurarea mea? Eu sunt pensionar. Multumesc!
Buna ziua, am trimis un colet in Manchester cu o firma de transport persoane si colete, insa coletul n-a ajuns la destinatie in timpul specificat de transportator. Destinatarul a sunat transportatorul si l-a intrebat de situatia coletului iar acesta a spus ca va intarzia o zi coletul. Dupa inca o zi in care coletul trebuia predat la destinatie, destinatarul suna iarasi si primeste raspuns ca a fost sunat si nu a putut fi contactat. Minciuna intrucat destinatarul a stat atent la telefon pentru ca stia ca va fi sunat. Destinatarul intreaba, de ce nu a fost livrat coletul la destinatie intrucat s-a platit serviciul door to door iar transportatorul spune ca a rupt etichetele ca sa nu aiba probleme la vama. Stupoare, cum asa ceva? Mentionez ca plata s-a facut de catre expeditor in momentul predarii coletului, in fata portii, Am mers pe incredere, nu am cerut chitanta, Unde il pot reclama? Inselaciune sau excrocherie? Multumesc!
Buna ziua,
pentru a face succesiunea la notar, succesorii trebuie sa se prezinte toti odata sau pot mergela la notar in zile diferite.
Se poate ca mostenitorii, succesorii sa mearga la notari diferiti sau trebuie sa mearga toti la acelasi notar pentru succesiune? multumesc!
O persoana a contractat un credit de la o banca si a decedat inainte de a fi achiat toate ratele. In contractul de credit la rubrica asigurari este scris (cu pixul) "deces/boala". Intrebare, cine suporta ratele care au mai ramas de plata, banca sau succesorii? multumesc!
Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc!
Răspuns la discuția Succesiune
nu am pomenit nimic de doi baieti, am spus doi copii apoi am revenit cu completarea ca cei doi copii sunt un baiat si o fata. Cei doi copii au tati diferiti, sunt frati dupa mama. Tatal a decedat primul si baiatul a facut succesiunea la care fata nu a intrat in discutie. Acum a decedat mama si trebuie facuta succesiunea. Baiatul , fratele meu, spune ca a vorbit cu un notar si trebuie sa platim in proportii egale taxele. Cum eu, sora lui, vazusem ultimul act notarial in care cotele erau distribuite astfel: Baiatul, fratele meu, 3/8, mama noastra 1/8, nu mi se pare corect sa platim cote egale. Cat imi revine mie din cota mamei? Sper ca eu trebuie sa platesc mult mai putin, multumesc!
Răspuns la discuția Succesiune
baiatul si fata sunt copii in cauza, multumesc pentru raspuns!
Discuție Succesiune
buna ziua, doi copii vor sa faca succesiunea in urma decedarii parintilor. Intrebare? cu cat contribuie fiecare copil mostenitor la plata taxelor aferente succesiunii avand in vedere ca actul final notarial existent arata ca un fiu are 3/8 iar mama acestuia 1/8 din jumatatea de apartament in discutie. Asadar, cum se imparte procentul mamei de 1/8 la cei doi copii si cat trebuie sa plateasca baiatul care are deja 3/8 si fata care nu avea nimic inaintea mortii mamei sale. multumesc!