Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Asigurare de viata asociata creditelor
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Asigurare de viata asociata creditelor

O persoana a contractat un credit de la o banca si a decedat inainte de a fi achiat toate ratele. In contractul de credit la rubrica asigurari este scris (cu pixul) "deces/boala". Intrebare, cine suporta ratele care au mai ramas de plata, banca sau succesorii? multumesc!
dDca exista o polita de asigurare de viata cesionata in favoarea bancii unde a fost contractat creditul, ratele ramse neachitate ar trebui sa fie platite de catre compania de asigurari.Trebuie vazut conditiile de asigurare, excluderile, daca este acoperita prin polita de asigurare cauza decesului , etc.