avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate Radum73

Activitate Radum73

Care sânt consecințele neplății impozitului pe apartament pe mai multi ani menționez că am primit o decizie de impunere care constituie și notificare de plata... Care ar fi termenul în care ar trebui sa plătesc?
Multumesc frumos pentru raspuns !!! Se pare ca am fost potcovit zdravan! puteti sa-mi spuneti va rog ce dovezi trebuie aduse in instanta la tagada paternitatii? va multumesc ! va fi nevoie de test ADN?

Adica chiar daca se produce divortul eu o sa fiu considerat dupa lege tatal acelui copil ? credeti ca ar fi mai bine daca merg in instanta? adica nu face nici o diferenta faptul ca divortam ? copilul va purta numele meu ? Credeti ca un divort cu partaj in instanta difera fata de un partaj dupa divortul la notar ?
Sant perfect constient ca are o relatie si nu ma deranjaza asta ... am uitat sa spun un amanunt important ... este insarcinata iar daca nu accept conditiile actuale voi fi tata (dupa legile actuale ) al unui copil care nu e al meu...ce pot face ?
In momentul in care am depus cererea de divort nu stiam ca este insarcinata !
buna ziua , am un divort inca nefinalizat la notar iar de curand am aflat ca sotia vine cu actualul partener in locuinta comuna ! mentionez ca vine in lipsa mea si ca aici locuieste si copilul nostru minor in varsta de 12 ani ! de asemenea trebuie sa spun ca am fost de acord ca ea sa ramana cu domiciliul la aceasta adresa cu toate ca ea nu mai locuieste aici de mult timp!
Ce se poate face legal in conditiile in care divortul se finalizeaza astfel... Are dreptul legal sa faca acest lucru ? Se poate face ceva ca sa impiedic venirea acestui om in locuinta mea (noastra )?
Multumesc pentru raspuns , este cel mai lamuritor si cel mai complet de pana acum ! Si da, detin acte doveditoare despre vanzarea acelei proprietati personale si martori! Mentionez ca actele pt locuinta actuala s-au facut pe numele amandorura adica este co-proprietara . In legatura cu numele am hotarat ca ea sa treaca la numele de fata !
Ba da ...tocmai asta ma nelinisteste pt ca vrea sa pastreze adresa actuala cu toate ca nu va locui acolo!!!
Multumesc mult pentru raspunsuri...o singura nelamurire mai am si anume: pot in situatia data pot obtine un minim de intimitate ?
Avem o locuinta comuna mai precis o garsoniera , dobandita prin vanzarea unei proprietati care era a mea . Chestia e ca avem un copil minor care conform intelegerii ar trebui sa ramana la domiciliul actual impreuna cu mine... Mentionez ca doamna nu mai locuieste stabil acolo de vreo 3 ani....si acum doreste divort dar fara a schimba adresa ...Deci legal nu voi beneficia de nici un fel de intimitate plus ca la un eventual partaj dupa parerea mea altfel se va face dupa un astfel de divort.
Initiativa de a divorta a fost a sotiei si tot ea a platit onorariul notarului... In cazul in care retrag cererea va trebui sa restitui costurile?