avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Activitate euaceeasi

Activitate euaceeasi

multumesc pt raspuns
Buna ziua..... vreau sa mi iau o masina prin programul Rabla dar am probleme si cu executorii .... intrebarea mea este ..... pot avea surpriza sa imi puna sechestru pe masina si in cazul astace am de facut
Va multumesc tuturor pentru ajutor
Eu am chemat politia de 5 ori si cred ca le au dat amenda doar prima data, ultima data cand i-am chemat au venit tarziu si respectivii au oprit muzica.
Va multumesc
Buna ziua......Vecinul din spatele curtii mele este decedat de 4 ani, proprietatea in acesti ani a fost parasita de mostenitori.
Initial urmasii au vrut sa vanda casa dar cum nu au gasit cumparatori una dintre surorile decedatului si-a facut "casa de vacanta".
Asa, s-a dus si linistea mea, respectivii au scos statia de muzica afara si muzica urla de la 12,00 pana in miez de noapte.
Nu pot sta afara in curtea mea linistita din cauza muzicii care urla si nici pe mama nu o mai pot scoate la aer.
Muzica se aude si prin geamurie si usile inchise.
In repetate randuri am sunat la 112, m-am deplasat si personal la sectia de Politie pentru a cere ajutor in rezolvarea acestei probleme, am depus si sesizare.
Cu toate ca au platit si amenda aceste persoane continua sa dea muzica foarte tare.
Cei de la Politia mi-a spus ca mai mult sa le dea amenda nu au ce sa le faca, iar eu nu pot suna la infinit la 112.
Intrebarea mea este....le pot deschide dosar penal pentru hartuire psihologica, agasare, cu atat mai mult ca suntem 2 femei singure, eu si mama mea in varsta de 82 de ani care are probleme de sanatate si are nevoie de liniste.
Am nevoie de multe sfaturi din partea dvs. pt ca eu chiar nu stiu ce pot face.
Multumesc pentru ajutor

Răspuns la discuția viza flotant
Multumesc mult pentru lamurire
Discuție viza flotant
Buna ziua.......Am nevoie sa ma lamuriti referitor la viza de flotant......eu am buletin de Bucuresti si locuiesc in provincie, in casa parinteasca impreuna cu mama mea de care am grija si detin si un certificat de mostenitor dupa tatal meu decedat.
Avand o problema cu un vecin si facand sesizare la Politiei, doamna de acolo mi-a sugerat ca pe langa datele din buletin sa scriu si ""locuieste fara forme legale"", si in cazul asta este posibil sa nu-mi poata rezolva problema.
Vreau sa va aduc la cunostinta ca toate utilizatatile sunt facute pe numele meu cu buletinul de Bucuresti, taxele si impozitele le platim de 15 ani de cand a decedat tata, atat eu cat si sora mea, tot cu buletinul de Bucuresti, nimeni nu ne-a refuzat banii pe motiv ca ""locuim fara forme legale"" ca nu avem viza de flotant.
Fac schimb si cu sora mea sa avem grija de mama, asta inseamna ca trebuie sa facem vize peste vize cand noi traim aici de o vita si ne cunoaste toata lumea.
Intrebarea mea este daca legea ma obliga sa-mi fac viza de flotant, se considera ca am comis o infractiune faptul ca nu am viza de flotant atata timp cand am un certificat de mostenitor care imi atesta dreptul de a locui in proprietatea mea.
Va multumesc
Răspuns la discuția cim perioada de proba
Multumesc frumos pt ajutor
Răspuns la discuția cim perioada de proba
Multumesc pt raspuns.....atunci pot trimite o notificare catre conducere cu incetarea cim mai devreme?
Buna ziua.....am un contract de munca pe o perioada determinata de 3 luni incepand cu 03.04.2019 pana la 03.07.2019......
Vreau sa stiu daca incepand cu 04.07.2017 pot cere demisia si beneficia de preaviz
Stiu ca atata timp cat sunt inca in perioada de proba nu am dreptul la preaviz
Multumesc