avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate Semiremorca

Activitate Semiremorca

ÎNȘTIINȚARE JUDECĂTORIE. DOSAR XXXX/P/XXXX. CE ÎNSEAMNĂ ACEASTA INSTINTARE LA CE SE REFERĂ ?


raluk0207 a scris:

Da, pentru intabularea la Cartea Funciară este necesară documentația cadastrala.
După ce obțineți încheierea de intabulare de la Cartea Funciară, o depuneti la Primărie.

VA MULTUMESC !


raluk0207 a scris:

Actele de proprietate sunt de mai multe feluri: titluri de proprietate, certificate de mostenitor, hotarari judecatoresti, contracte de vanzare cumparare/ de donatie/de intretinere etc.
Nu mai trebuie sa obtineti nimic.

Da este foarte corect va mulțumesc pentru răspunsuri. Doar ce nu înțelegem dece nici nu ne eliberează acea anexa Nr x pentru a putea plăti impozitul aferent clădirilor si anexelor. Pentru înscrierea in cartea funciară si rol ne-au cerut schița cadastrala ?


raluk0207 a scris:

Ce intelegeti dvs prin "TITLUL DE MOȘTENITORII"?
Daca ati dezbatut succesiunea la notar, trebuie sa aveti un certificat de mostenitor.
Daca ati dezbatut succesiunea in instanta, trebuie sa aveti o hotarare judecatoreasca.
Certificatul de mostenitor sau hotararea judecatoreasca este actul dvs de proprietate.
Alt titlu, nu o sa vi se elibereze niciodata, pentru ca nu exista nici un temei. Aveti deja.

Da am dezbătut succesiunea la notar. Avem certificatul de moștenitorii ! Dar primăria refuza punerea in posesie
Buna ziua ! In urma unei succesiuni am obținut TITLUL DE MOȘTENITORII pentru un imobil si terenul aferent, am depus la primărie toate documentele si ulterior am fost anuntați sa depunem si o schița cadastrala la dosar . Am depus aceste documente si ni sa spus sa așteptam pentru a fi anuntați cand sa mergem pentru eliberarea Titlului de proprietate au trecut 3 ani si de fiecare data cand întrebam primăria ne spun sa așteptam . Ce putem face in aceasta situație ? Va mulțumesc !
Răspuns la discuția Nu am primit fiscalul
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS ! AM O SINGURA NELAMURIRE DECE SA PUS STAMPILA PE FISA DE INMATRICULARE CU NUMAR DE INREGISTRARE FARA SA ELIBEREZE FISCALUL ? ESTE POSIBIL ?
buna ziua. in urma cu o luna am cumparat o masina de la o sociétate ´sa eliberat facturà si chitanta urmand ca a doua zi sa-mi trimita fiscalul. au trecut 2 saptamani si cu telefoane in fiecare zi miau trimis fisa de inmatriculare cu stampila primariei din orasul lor dar nu si fiscalul ´la primarie nu vor sa o ia in evidenta fara fiscal ´am tot incercat sa vorbesc cu firma respectiva si refuza pe motiv ca au datori. problema este ca a trecut déjà 30 zile pentru inregistrare fapt pentru care cred ca voi fi amendât ´ ce pot sa fac ?in continuare pentru trece masina pe numele meu ? in talon este mentionnât instrainat la data de . si stampila firmei. va multumesc !


[Mesaj editat - Vă rog să nu mai scrieți exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar]