avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2007 soluții astăzi
Forum Activitate nelx

Activitate nelx

Buna ,am fost condamnat printr-o hotărâre definitivă la curtea de apel.As dori sa fac recurs ,in cat timp de la primirea prin posta pot sa depun recurs?Nu s-a ținut cont de declarațiile mele in fata instantei de judecata ,chiar daca nu am administrat probe pe perioada judecății și m-au condamnat sub supraveghere ptr. refuzare probe biologice cu interzicerea unor drepturi , program de reabilitare,munca in folosul comunității....chiar dacă eu am spus în instanță că nu locuiesc în țară și nu sunt de acord cu executarea muncii in folosul comunității.Pot aduce probe,insa neavând avocat,nu am știut ce trebuie sa fac.Am vreo șansă să se aprobe recursul ?
Mulțumesc!
Dacă am luat ca pedeapsa principala 8 luni cu suspendare sub supraveghere și 3 ani cu suspendare sub supraveghere pedeapsa complementară a interzicerii unor drepturi....Pe ce durata ar trebui sa îmi îndeplinesc obligațiile și să fiu sub supravegherea serviciului de probațiune?3 ani sau 3 ani și 8 luni de la rămânerea hotărârii definitiva?
Răspuns la discuția Plecat din tara sub supraveghere
Mulțumesc pentru răspuns!
Poate cineva sa mă ajute cu un raspuns... Poate cineva din familie ( sotie,frate) sa duca dovezi la prima întâlnire cu consilierul de la serviciul de probațiune in locul meu deoarece eu sunt plecat din tara (lucrez in Germania de 6 ani )?
Buna ziua, poate sa îmi spună cineva in cat timp se formulează termenul de întâlnire cu un consilier de probațiune de la data primirii scrisorii ? (Care e termenul maxim legal in care trebuie să mă prezint.)
Răspuns la discuția Permisul poate fi anulat?
Mulțumesc pentru răspuns!
Răspuns la discuția Interzicerea unor drepturi
Mulțumesc pentru răspuns!
Răspuns la discuția Interzicerea unor drepturi
Am primit suspendare sub supraveghere cu interzicerea dreptului de a conduce pe o perioada de 3 ani
Răspuns la discuția Permisul poate fi anulat?
,
Complet: C1AP
Tip solutie: Agravarea pedepsei
Solutia pe scurt: În baza art. 421 pct. 2 lit. a Cod pr. pen. admite apelul declarat de către Parchetul de pe lângă Judecătoria Târnăveni împotriva sentinţei penale nr. 160 din 23 noiembrie 2016 pronunţată de Judecătoria Târnăveni în dosarul nr. Xxx şi în consecinţă: Desfiinţează parţial sentinţa atacată şi rejudecă în limitele de mai jos cauza: În baza art. 396 alin. 1, 2 şi 10 Cod proc. pen., art. 337 alin. 1 Cod pen. condamnă pe inculpatul (date) la pedeapsa de 9 luni de închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de refuz sau sustragere de la prelevarea de mostre biologice. Aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii pe o perioadă de 3 ani, care curge conform dispoziţiilor art. 68 Cod penal, a drepturilor prev. de art. 66 alin. 1 lit. a, b, i Cod penal, şi anume: -a) dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice; -b) dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat. -n) dreptul de a conduce autovehicule de categoria B (autovehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al căror număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8). În conformitate cu dispoziţiile art. 65 alin. 1 Cod penal interzice inculpatului cu titlu de pedeapsă accesorie, pe durata prevăzută de art. 65 alin. 3 Cod penal, drepturile prev. de art. 66 alin. 1 lit. a, b, i Cod penal, sus-menţionate. Potrivit art. 91 C. pen., dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei principale de 8 luni închisoare şi a pedepsei accesorii pe durata unui termen de supraveghere de 3 ani. În temeiul art. 93 alin. 1, 2 C. pen., pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să se supună următoarelor măsuri de supraveghere şi obligaţii: -Să se prezinte, periodic, potrivit datelor care se vor fixa, la Serviciul de Probaţiune Mureş; -Să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; -Să anunţe Serviciului de Probaţiune Mureş, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; -Să comunice acestui Serviciu schimbarea locului de muncă; -Să comunice acestui Serviciu informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. -Să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate, la alegerea serviciului de probaţiune. În temeiul art. 93 alin. 3 C. pen., pe parcursul termenului de supraveghere inculpatul va presta un număr total de 60 de zile de muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei Adămuş sau al Primăriei Târnăveni, la alegerea consilierului de probaţiune. Desemnează Serviciul de Probaţiune Mureş pentru supravegherea executării măsurilor şi obligaţiilor instituite în sarcina inculpatului. Atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art. 96 C. pen. privind revocarea suspendării sub supraveghere a executării pedepsei, în cazul nerespectării cu rea-credinţă a măsurilor de supraveghere sau a obligaţiilor impuse inculpatului sau al comiterii unei noi infracţiuni pe parcursul termenului de supraveghere. Menţine restul dispoziţiilor sentinţei penale atacate. În baza art. 275 alin. 3 Cod pr. pen. cheltuielile judiciare avansate de stat în apel vor rămâne în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică azi 1.03.2017.
Document: Hotarâre 98/2017 01.03.2017
Aceasta este sentinta.Multumesc!