avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Activitate tudorv2

Activitate tudorv2

Am un copil de 3 ani din fosta casatorie. Divortul a fost finalizat acum aproximativ un an si am ajuns, din cauza "lipsei de experienta" a avocatului meu, sa platesc pensie de intretinere de 1800 RON. Ca un semn de buna credinta am indexat voluntar pensia platita in anul 2019 cu inflatia pe anul 2018 astfel ca acum platesc 1877 RON.

Intre timp m-am mutat intr-o tara din Vest si castig mai bine (imi vizitez copilul din 2 in 2 saptamani in Romania, cel putin o data pe an vin ei aici). Fosta sotie nu a intentat un nou proces pentru a creste cuantumul pensiei de intretinere cel mai probabil pentru ca am contribuit masiv la cheltuielile ei si ale copilului (vorbim de mai mult de 1500EUR lunar pe langa pensia de intretinere). Saptamana viitoare insa voi finaliza inregistrarea primei mele companii in aceasta noua tara si ma astept ca veniturile mele sa creasca substantial pana la sfarsitul acestui an. Ce pot face pentru a ma proteja de fosta sotie? Copilul duce o viata de lux acum asa ca, teoretic, nu ar avea de ce sa ceara mai multi bani. Totusi, as vrea sa nu ajung sa fiu nevoit, dupa inca 2 ani de procese, sa platesc 1/4 din veniturile mele ca si pensie de intretinere.

Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ca om trecut printr-o situatie similara confirm ceea ce spune dl. export Ciobanu. Firmele de asigurari nu se uita pe olx sa vada care e pretul de pe piata a masinii ci in softul lor (de fapt, un catalog care, in functie de model, nivelul de dotare si vechimea masinii determina valoarea ei la momentul producerii daunei). Asa ajung saracii oameni cu Logan nou din 2006-2007 cu 30-40 000 km la bord, full options si interior absolut impecabil sa aiba dauna totala si sa primeasca mai putin de 3000 RON ca despagubire, desi pe olx poate ar lua 3000 EUR de la cumparatorul potrivit.

Asiguratorii nu isi asuma riscul de a merge "la intelegere" cu pagubitul cum vreti dumneavoastra din doua motive: primul e ca apoi au ei probleme cu auditul lor pentru ca nu vor putea justifica suma platita si al doilea e ca asta deschide portita abuzurilor ("ia trece tu acolo ca loganul din 2007 avea valoare de 10,000 EUR si 2,000 EUR sunt ai tai"). Ar mai fi si al treilea motiv: nu sunt obligati sa plateasca mai mult decat pot justifica.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
@asaofi: si eu sunt in plin proces de divort si virez si eu bani pentru intretinere. Nu ar trebui sa sufere copilul din cauza faptului ca parintii divorteaza. Oricum, cand vine sentinta se tine cont si de sumele platite deja, nu e ca si cum le platim aiurea.

@msbirnec: trec si eu printr-o situatie similara in care sotia declara ca am venituri mult mai mari decat cele reale in speranta de a obtine o pensie cat mai mare. La fel e si fosta mea sotie, face tampenii de genul asta: solutia cea mai simpla este cea spusa deja - notificare scrisa la banca, apoi folosite toate actele astea la divort. Altfel nu se potoleste.
Răspuns la discuția Micsorare pensie alimentara
@Martonze: eu am mentionat cazul meu pentru ca acolo se vede cel mai bine. Fosta mea nu lucreaza si mi-a cerut 2800 RON (o nota aici: ea a cerut, instanta nu a fost de acord, evident) ca sa traiasca foarte bine pe banii mei. In cazul de fata suma e mult mai mica insa e aceeasi situatie: "nu se poate descurca" cu 400 RON, ii trebuie 500. Pai daca stie ca singura nu se descurca atunci fie sa isi gaseasca si ea un loc de munca fie sa revizuiasca decizia divortului (din cele spuse, sotul nu si-a dorit divortul si cu siguranta ar fi fost dispus sa continue casnicia)

@proastasatului: 1. Da, sunt de acord ca acestea sa fie sensibil egale intrucat pretentia, in majoritatea cazurilor, a ambilor parinti este ca isi iubesc copilul la fel de mult. Divortul nu intervine niciodata din cauza copilului ci din cauza problemelor dintre parinti, asa ca nu consider ca ar trebui sa fie vreun motiv pentru care copilul sa sufere din cauza asta. Interesul copilului este cel mai important iar daca necesitatile copilului depasesc cei 600-800-1000 RON (exemplul de mai sus) mi se pare normal ca parintii sa reviziteze suma agreata ca si pensie de intretinere. Asta e si spiritul legii care permite introducerea unei noi actiuni pentru recalcularea pensiei in cazul in care situatia se schimba.

2. Topicul este despre total alta situatie in care nu e relevant cazul prezentat de dumneavoastra. Totusi, ca sa va "intru in joc", sunt constient ca exista si astfel de situatii pe care le condamn la fel de tare ca pe cea prezenta.
Răspuns la discuția Micsorare pensie alimentara
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doamna PS, nu stiu de ce insistati atat cu acuzarea tatilor in topicurile de genul asta. Poate nu realizati dar e aproape un "sport" la noi in tara ca mama sa divorteze de tata, sa ia copiii la ea si apoi sa ii ceara tatalui sume cat mai mari pentru ca ea apoi sa traiasca 10-15-18 ani fara griji pe banii altuia. Mie mi-a cerut fosta sotie 2800 RON pentru fetita, de exemplu. Sa imi explice mie cineva cum e posibil sa aiba nevoie un copil de 1 an si jumatate nevoie de 5000 RON in Romania lunar (2800 sa presupunem ca e partea mea, 2200 partea ei).

Trebuie spuse lucrurilor pe nume: copiii nu sunt responsabilitatea financiara exclusiva a parintelui nerezident, chiar daca cel rezident "se ocupa in fiecare zi de copil/copii". Conform legii, ambii parinti au aceleasi drepturi dar si responsabilitati in privinta intretinerii, cresterii si educarii copiilor. Daca mama vrea sa divorteze, sa isi asume consecintele (se inchide robinetul cu bani pentru nevoile ei de la sot) si sa divorteze dar sa nu se foloseasca de copii ca sa isi asigure ei traiul.
Răspuns la discuția Suspect
Testul poligraf nu este infailibil iar doamna cu "22 ani de experienta" cel mai probabil stie asta. Testul monitorizeaza trei parametri: transpiratia, tensiunea si respiratia. Intrebarile alea "cu subinteles" sunt exact intrebarile de control, care te forteaza, practic, sa minti: de exemplu, "Obisnuiesti sa minti pentru a scapa de lucruri mai grave" este o intrebare la care majoritatea raspund cu "Nu", ca doar incearca sa dovedeasca ca nu mint (de-aia sunt de acord cu testul), desi au mintit cel putin o data pentru a evita consecinte. Astfel, aparatul inregistreaza cei trei parametri cand minti, astfel incat sa poata vedea la intrebarile efective daca ai mintit sau nu. Problema intervine in momentul in care persoana raspunde adevarat la intrebarile de control (fie spunand adevarul, fie pur si simplu prin pregatire mentala inaintea testului). Atunci testul va inregistra false-positive, acuzandu-te, de fapt, cand spui adevarul. O alta problema o reprezinta cei trei parametri masurati: acestia nu se modifica doar in cazul in care minti, ci se modifica si in cazul in care te simti amenintat sau daca e foarte atragatoare tanti care te interogheaza :) (the three F-s: fighting, fleeing and mating).

Eu nu sunt avocat sau consultant in domeniul legal ca sa iti pot recomanda ce sa faci insa, daca as fi in locul tau, as contesta rezultatul poligrafului pe motiv de lipsa de acuratete.