avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate casandra74

Activitate casandra74

Răspuns la discuția evaluare apartament succesiune
Apartamentul l-am cumparat impreuna cu un credit ipotecar.
Răspuns la discuția evaluare apartament succesiune
ce inseamna "momentul iesirii din indiviziune"?

Aveam impresia ca evaluarea se face dupa niste grile pe care le au notarii si nu dupa pretul de piata. Daca este dupa pretul de piata atunci...o sa ma mut intr-un bordei :((...in cel mai feirict caz
Buna ziua,

cum se evalueaza un apartament care intra in masa succesorala?

Cum pot fi despagubiti parintii si fratele atunci cand in masa succesorala intra doar apartamentul in care sotul supravetuitor locuieste? Este posibil sa se plateasca o "rata" lunara pe un numar de ani pana cand se acopera valoarea partii din apartament ce le revine? Care este calea ce trebuie urmata? Mentionez ca parintii nu au vrut sa accepte suma de bani pe care eu pot sa o imprumut de la banca.

Parintii si fratele mostenesc 1/3 sau 1/4?

Multumesc
Răspuns la discuția Deschiderea succesiunii
Am gasit prin casa o copie a Asigurarii. Este vorba de un Certificat de Asigurare cesionat in favoarea bancii. Nu apare nici un alt nume pe acest certificat.

Avand in vedere ca aceasta este o pista inchisa, ma intreb daca faptul ca, in momentul in care sotul meu a decedat, creditul nu era inchis si ca acesta a fost achitat la 2 luni (chiar daca a fost achitata de asigurarea lui) dupa nu ma poate ajuta.

Inca o data va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra.
Răspuns la discuția Deschiderea succesiunii
Va multumesc mult pentru amabilitate si raspunsuri. Voi cauta o copie a asigurarii (sper sa mai am asa ceva) si voi revenii cu informatii despre conditiile in care a fost incheiata asigurarea si care au fost mai exact beneficiarii acesteia.
Răspuns la discuția Deschiderea succesiunii
Asigurarea a fost facuta la contractarea creditului si beneficiar al asigurarii a fost banca.

Sotul meu mai avea si o pensie privata cu clauza de restituire a tuturor fondurilor depuse in caz de deces, la aceasta asigurare eu am fost singurul beneficiar.
Răspuns la discuția Deschiderea succesiunii
Succesiunea nu s-a facut. Am facut cerere de deschidere a succesiunii la notar dar fiindca nu am putut sa ma inteleg cu parintii sotului am fost la notar si am "inchis" actiunea ramanand sa o redeschid atunci cand voi putea sa ma inteleg cu socrii.
Buna ziua,

vin si eu la voi cu rugumintea de a ma ajuta cu un raspuns si un sfat. In urma cu aproape 3 ani mi-am pierdut sotul intru accident stupid. La data respectiva aveam contractat un credit imobiliar pentru apartamentul in care locuiam.

La cateva luni dupa nenorocire prietenii mi-au spus sa deschid succesiunea pt a nu da foarte multi bani pe taxe. Neavand copii cei care veneau la masa succesorala erau parintii sotului si fratele lui. Avand in vedere ca in 7 ani de casatorie nu ne-au ajutat cu nimic nu m-am gandit ca vor avea pretentii la succesiune. Am discutat cu ei si au spus, exact asa cum ma asteptam, ca nu isi doresc nimic. In aproximativ o luna dupa aceasta discutie creditul ipotecar a fost achitat de asigurarea pe care sotul meu o avea, asa ca...in momentul in care am deschis succesiunea lucrurile s-au rasturnat parintii si fratele venind cu pretentii. Am incercat sa ma inteleg cu ei dar nu am putut prin urmare nu am continuat cu derularea procedurilor pt succesiune.

Acum as vrea sa deschid din nou succesiunea deoarece am probleme financiare si as vrea sa ma mut cu o prietena si sa inchiriez apartamentul. Avand in vedere ca nu este facuta succesiunea nu pot sa inchiriez apartamentul deoarece pe actele casei figurez si eu dar si sotul meu.

Ce ma sfatuiti sa fac? Parintii sotului nu vor bani ca sa renunte, vor sa apara in actele casei. Daca apar in actele casei atunci nu pot sa mai inchiriez apartamentul. O alta intrebare prosteasca este (sunt disperata si nu stiu ce sa mai fac) eu pot sa ridic pretentii la apartamentul si casa pe care ei le au ca mostenitoare a sotului meu?

Orice sfat este binevenit. Cu multumiri, Sandra