avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1428 soluții astăzi
Forum Activitate Stefan0912

Activitate Stefan0912

Buna. In cazul falsificarii unor acte (fals in semnatura + redactare act care nu exista), in forma continuata (3-4 cazuri), care ar fi pedeapsa? Actele unei institutie publica, dar cu care nu a fost prejudiciat in mod deosebit nimeni, si "castig" financiar nu au adus mai mult de 1400-1500 lei/ bucata.. Merita mers la un avocat si recunoscut, dat declaratii inainte sa se ajunga in faza de dosar penal? Sau nu prea ajuta.. Va multumesc!
Discuție Amenda ANAF
Mi-am cumparat o masa de biliard, pentru folosinta proprie, dar la un moment dat au venit niste prieteni sa joace si ei, dupa asta au mai adus si ei prieteni de ai lor...si am zis ca ceilalti sa-mi dea 10 lei pentru folosirea biliardului. Asta s-a intamplat de vreo 5-6 ori, pe cand m-am trezit cu un controlor ANAF la mine in casa, ca la mine functioneaza o sala de jocuri, fara sa am autorizatie de functionare, si ca cer bani de la "clienti" fara sa dau bon fiscal sau chitanta. Plus ca unul dintre "jucatori" a si recunoscut ca mi-a dat 10 lei ca sa poate sa joace biliard. Ghinionul meu ca am mai desfacut si 2 sticke de bere, asa ca din opinia controlorului mai vand si bauturi. La ce sa ma astept? Eram obligat sa-l las pe controlor sa intra in casa, sau puteam sa ma opun? Daca nu am fost prins luand bani de la altii pt posibilitatea de a juca biliard, si doar prin vorbe se demonstreaza acest fapt, ce poate sa-mi faca Anaf-ul?
Buna ziua!
Ca si persoana fizica, am datorii mari la bugetul de stat ( am avut un PFA, ii inchis deja, dar toate datoriile, impozitul,contributii, s-au dus pe CNP). Agentia Fiscala s-a intocmit anul asta o lista de "rusine" cu contribuabili care au datorii catre ei. Lista o poate consulta oricine. Din cauza asta eu mi-am pierdut toata familia, pentru ca ei nu stiau despre treaba asta, toata lumea prin sat ma vorbeste, ma jigneste, au inceput tot feluri de poveste, toata treaba asta afectandu-mi viata, locul de munca, tot. Au avut ei dreptul sa faca vizibila lista aia pentru toata lumea? Nu sunt astea date confidentiale? E o treaba ca am dat faliment si am datorii, dar daunele morale uriase din cauza lor, cine suporta si cum? Nu exista nici o cale de "razbunare"? Prin instanta, ceva sa recuperez. Multumesc anticipat.