Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Datorii catre stat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Datorii catre stat

Buna ziua!
Ca si persoana fizica, am datorii mari la bugetul de stat ( am avut un PFA, ii inchis deja, dar toate datoriile, impozitul,contributii, s-au dus pe CNP). Agentia Fiscala s-a intocmit anul asta o lista de "rusine" cu contribuabili care au datorii catre ei. Lista o poate consulta oricine. Din cauza asta eu mi-am pierdut toata familia, pentru ca ei nu stiau despre treaba asta, toata lumea prin sat ma vorbeste, ma jigneste, au inceput tot feluri de poveste, toata treaba asta afectandu-mi viata, locul de munca, tot. Au avut ei dreptul sa faca vizibila lista aia pentru toata lumea? Nu sunt astea date confidentiale? E o treaba ca am dat faliment si am datorii, dar daunele morale uriase din cauza lor, cine suporta si cum? Nu exista nici o cale de "razbunare"? Prin instanta, ceva sa recuperez. Multumesc anticipat.
ANAF are dreptul sa publice aceasta lista conform art.162 din Legea nr.207/2015(Codul de Procedura Fiscala).