avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate emilmailat

Activitate emilmailat

am eu o intrebare la intrebarile tale :)
Spune-mi si mie te rog care sunt conditiile pentru a infiinta o societate de plasare forta de munca in strainatate? ca din legile astea, sunt in ceata!!!
Mersi mult.
Răspuns la discuția Firme recuperari creante.
cum mai stam cu firmele de recuperare debite? eu tot nu sunt lamurit cu problema cj-ului de a reprezenta in instanta mandatarul (firma de recuperare), care are o procura in acest sens (neautentica) - mandata comercial- in cazul in care recupereaza un debit al unei soc. com.
am sau nu nevoie si de o procura autentica?
Răspuns la discuția contract de agent
mai am o problema, legat de conventiile civile.
Conform Og 82/2010, daca este conventie civila, trebuie retinute la sursa 16% impozit pe venit si contributiile la asigurari sociale si somaj. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. persoana fizica, care incheie cu mine conventia civila trebuie sa inregistreze contractul la finante? daca da, cum se face acest lucru.
Eu stiam ca atunci cand inregistrezi o conventie civila la finante trebuie sa completezi un formular cu venituri estimative, din care se plateste trimestrial 16%.
Daca eu retin la sursa 16%, el mai trebuie sa plateasca?
2. am adresat aceeasi intrebare reprezentantilor Adm Financiare Brasov, si ei au spus ca daca retin la sursa 16%, nu mai trebuie sa inregistrez la finante Conventia Civila. In acest caz, ce declaratii depune persoana fizica si ce declaratii depune persoana juridica?

Stiu ca sunt multe intrebari, si imi cer scuze anticipat, dar din pacate, adm Fin Brasov, nu stie sa raspunda la asemenea intrebari..... si nu stiu altundeva unde sa intreb in Brasov.

Multumesc
Răspuns la discuția contract de agent
Cu aceste argumente, aveti perfecta dreptate. Va multumesc pentru clarificari.

As dori sa va intreb daca ma puteti ajuta si in urmatoarea problema (nu stiu daca este topic separat sau nu, dar nu am avut timp sa caut).
Conform OUG 82/2010, pentru orice contract civil care se incadreaza ca activitate independenta trebuiesc retinute la sursa impozitul pe venit de 16% si impozitele privind asigurare, somaj si pensie. In afara de persoanele care sunt pensionate, care sunt exceptiile la aceasta obligatie?
Va multumesc, inca o data , anticipat.
Răspuns la discuția contract de agent
fat frumos a scris:

Daca nu sunteti PFA, contractul se supune prevederilor Codului Civil.




De ce spuneti ca daca nu este PFA contractul se supune prevederilor Codului Civil?
Conform Cod Comercial art. 7 " Sunt comercianti aceia care fac fapte de comert, avand comertul ca o profesiune obisnuita, si societatile de comert"
Activitatea discutata, daca se realizeaza cu caracter obisnuit (deci nu accidental, sa intre sub incidenta art. 9 C Com) intra sub incidenta Codului Comercial.

Eu am o situatie asemanatoare. Am mai multe pers fizice ( nu PFA) care imi presteaza o activitate pe baza de comision, in mod obisnuit.Pentru acestea platesc 16%, dar nu si contributiile legate de salarii, pentru ca nu se incadreaza la prevederile OUG 82/2010.

va rog,daca stiti vreo lege care imi obliga persoanele cu care colaborez, in baza contractului de comision, sa devina PFA, sa imi spuneti si mie, sa o citesc sa caut o solutie. :D

va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Beth a scris:

miticutza1 a scris:

in cat timp se prescriu obligatiile catre fisc?necesit un raspuns sec simplu si concis:P...ms de urari...asemeni...


5 ani .... hai, in maxim 6. De ce? Pentru ca termenul de prescriptie de 5 ani incepe sa curga de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui în care s-a nascut creanta fiscala (când s-a format baza de impunere care o genereaza). Deci, daca creanta se naste la data de 1 ianuarie 2011, atunci termenul incepe sa curga din 1 ianuarie 2012....si curge 5 ani. deci, 6 ani, in total. Daca vorbim despre infractiuni fiscale, de exemplu evaziunea fiscala, termenul este de 10 ani.
Mai sec n-am putut! Subiectul se poate dezvolta insa pe mai multe pagini. Presupun ca nu-i cazul!


vezi k obligatiile la fisc nu se prescriu. si nici amenzile. E prevedere legala speciala in acest sens, a aparut legea prin 2007, dar nu stiu exact numarul ei
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Eu nu inteleg o chstie; ieri la examen, la contractul de asistenta juridica nu se dadea puncatj pe definitie sau alte chestii, decat strict pentru efecte si incetare. Azi, la Regimul juridic ai punctaj pentru definitie si pentru diferentele intre nulitatea relativa?!?!
noua in examen ieri ni s-a spus, si azi reamintit, sa fim punctuali, nu sa scriem pe langa subiect. Subiectul nu era nici decum definitia sau diferentele :(
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
MiauMiau a scris:

e nasoala treaba daca se dau grile ca la inm ... pana acum intra cine vroia in barou .. acum s-au sucit
in alta ordine de idei, am luat si cartile de sinteze si audiobook alea de pe okazii si ma ajuta amandoua .... pt ca audiobook alea sunt tot asa sinteze cu subiecte pt examene .. sper sa recuperez mai repede asa
partea aiurea e ca e vocea unui barbat ... era mai frumos daca era o femeie :D

cu toate astea sper sa se dea examenu` cat mai tarziu :P


salut, ce audiobook ti-ai luat si de unde? sunt de calitate? si eu sunt cam toate ziua pe drumuri, si m-ar ajuta daca am cine sa imi citeasca sintezele:) in plus, invat mai bine din povestile altora:))
poti sa imi dai raspuns si pe emilmailat@yahoo.com

mersi, seara faina
Răspuns la discuția prima casa
daca concesiunea este pe o perioada mai mare decat durata crditului, atunci nu exista nici o problema. Sa nu existe alte inscrieri in CF.
Cand o sa apara documentatia finala de la banci, o sa iti pot da toate informatiile, detaliat.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
LA mine Sala 004 parter intrarea C, nu au sigilat nici macar 1 lucrare, nici in ziua 1 nici ziua 2......ce sa mai CIRC, Examen admitere Barou 24-25 feb (Exclusiv pt avocati stagiari) = Strangere fonduri barou Feb. 2010


AICI TE CONTRAZIC,
si eu am stat in sala 004 intr C, si mie mi-a sigilat lucrarea, dar doar in ziua 2. In prima, nu am fost atent.

UITATI O CHESTIE IMPORTANTA (nu strig, dar vreau sa atrag atentia)
Grilele au fost de nivelul celor de la magistratura, sau copiate dupa ele, sunt de acord sa dam asemenea grile, dar sa avem aceleasi conditii. La magistratura, intri cu CODUL IN MANA, si atunci te duce capul sa gasesti chichita din intrebare, nua sa, sa stiu toate codurile pe de rost.

eu am depus contestatie la p civil, cu art din lege, si nu le-au luat in considerare. Bataie de joc.