avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Activitate deeamik

Activitate deeamik

Buna ziua! In urma cu cativa ani am divorțat la notar, avand un copil minor. Am stabilit impreuna cu tatal un program, insa as vrea sa il schimb, deoarece in perioada vacantei de vara (cand ar trebui sa stea la celalalt parinte), tatal nu are deloc grija de copil, plus nu ii respecta programul activitatilor sportive (nu il duce la antrenamente). Care ar fi demersurile pt intentarea unui proces si mai ales, se poate sa stabilesc ca pe timpul procesului minorul sa nu intre in contact cu tatal decat in prezenta mea? Mulțumesc
Am comandat haine online; hainele au ajuns pe data de 01.08.2019. Dupa deschiderea coletului nu am fost multumita de calitatea lor si am facut retur in aceeasi zi, cu acelasi curier. Pachetul a ajuns la adresa pe care o au pe site, pe data de 02.08.2019, insa asa cum am diacutat cu ei, am asteptat 14 zile lucratoare pt a-mi face viramentul bancar. Dupa aceste zile am sunat la ei si mi s-a spus ca pachetul nu a ajuns. Am stat si am dat telefoane la firma de curierat si am aflat ca de fapt la adresa care magazinul o are in Sibiu, se face un schimb cu alta firma de curier si se trimite pachetul in Polonia. In cele din urma, cu multi nervi si telefoane cei de la manzara, magazinul online, a hotarat sa le trimit copie de pe chitanta de la curier si imi va face transferul. Am facut si acest lucru, insa mi s-a spus pe data de 28.08.2019 ca transferul va fi in 2 zile. Am asteptat si acest termen, insa nimic. Luni cand am sunat la ei din nou, pe 02.09, mi s-a spus ca in aceasta saptamana, adica pana pe 06.09 voi avea banii in cont. Evident acest lucru nu s-a intamplat, iar azi i-am sunat de 5 ori si nu mai raspund. Cum as putea sa-mi recuperez banii?
Răspuns la discuția Incalcare contract inchiriere
Ana Cristina Margu Birou de mediator a scris:

Normal ar trebui să se întâmpl.e ceea ce este prevăzut în clauzele contractului încheiat. Cum anume încalcă contractul proprietarul și ce scrie în contract în caz de nerespectare a lui de către una din părți?

In contract e o clauza in care se specifica sa nu intre fara prezenta unuia dintre chiriasi, insa el a facut acest lucru fara sa anunțe iar acum nu vrea sa innapoieze garantia.
Ce se intampla daca proprietarul incalca contractul de inchiriere?
Buna ziua! Fostul meu sot a semnat actul la notar ca sa pot sa-l scot pe copilul nostru din Romania. Actul e valabil pe o perioada de 3 ani. As vrea sa stiu daca el se razgandeste....poate anula actul fara sa ma anunte in prealabil? El e foarte schimbator si mi-e frica ca o sa
platesc biletele de avion si nu voi putea pleca. Multumesc!
buna ziua! sunt divortata de 8 luni prin acord comun la notar. s-a stabilit ca minorul sa aiba domiciliul la mine. eu stau cu chirie si as vrea sa ma mut cat mai departe de tatal sau(in prezent ne despart 2 km). as vrea sa stiu cat de departe pot sa ma mut si care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc. multumesc