avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Activitate anca-ioana

Activitate anca-ioana

Discuție retrocedare
Buna ziua!

As dori sa ma ajutati cu informatii noi legate de fondul Proprietatea.
Bunica mea, care a decedat in urma cu un an jumatate avea dosarul depus la acest fond, de la Bt mi s-a spus ca dosarul e la B, dar de ani de zile de acolo nu a venit nici un semn. Eu sunt singura mostenitoare a bunicii mele, tatal meu fiind decedat si el si nu mai axista frati sau surori.
As dori sa stiu ce sa fac ce se poate face pentru a primi un raspuns de acolo, pentru a vedea in ce stadiu se afla acel dosar!

Va multumesc!

Anca-Ioana T.
Buna ziua!

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine, este vorba despre mama mea, pensionara in momentul de fata, gradul 3, pensie de boala.
Ar dori sa stie daca se va putea pensiona anticipat, avand o vechime de 21 de ani in campul muncii, conditii normale de munca, din 2001 fiind pensionara.

Va rog din suflet sa-mi dati un raspuns si ce ar trebui sa faca, ce acte are nevoie, etc.

Va multumesc!

Anca-Ioana T.
Buna ziua!
Va rog mult sa ma ajutati si pe mine. Am avut CM de pe 07.05.07 pana pe data de 23.05.07 inclusiv.Salariul meu net este de 400RON, pe care l-am luat, la noi la firma se plateste luna pe luna.Concediul medical a fost pentru urgenta medico-chirurgicala, deci 100%.Va rog sa-mi spuneti cand ar trebui sa iau banii pe CM si ce suma ar trebui sa mai iau?
Mentionez ca eu am adus concediul la serviciu de pe data de 10 mai, nici acum nu s-a completat si dus la CAS. Din cate am inteles si am vazut contabila noastra o da cotita nu zice nimic de calcule sau cand ar trebui sa mi se dea, mai stiu de la ale persoane ca se practica in firme moda de a da salariul net normal ca si cum ai fi lucrat, dar nu mi se pare corect pentru ca eu stiu ca banii aferenti se vireaza in contul firmei de la CAS dupa depunderea declaratiei lunare. am nevoie mare de bani si nu vreau sa-mi pierd dreptul, mai ales ca eu am fost mai mult decat corecta fata de firma, nu are nimeni sa-mi reproseze ceva.
Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns, eu nu stiu cum sa calculez, nu am fost niciodata buna la asa ceva, asa ca apelez la amabilitatea voastra.:)
Vad ca mesajul meu a aparut de mai multe ori, merge prost netul si am dat mai multe clickuri, va rog sa ma scuzati, a fost fara intentie.
Vad ca mesajul meu a aparut de mai multe ori, merge prost netul si am dat mai multe clickuri, va rog sa ma scuzati, a fost fara intentie.
Vad ca mesajul meu a aparut de mai multe ori, merge prost netul si am dat mai multe clickuri, va rog sa ma scuzati, a fost fara intentie.
Buna ziua!
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine. Sunt insarcinata in 4 luni, urmeaza sa nasc la sf lunii octombrie, inceputul lunii noiembrie. Lucrez de 3 ani la o firma, dar pe perioada determinata, se face contract de la an la an, de la 1 ianuarie pana la 31 decembrie. In anii trecuti pe cartea de munca figurez cu 2 ore de lucru pe zi, iar de anul acesta cu 4 ore pe zi. Pentru restul de 2, respectiv 4 ore s-au facut contracte cu drept de autor, dar am inteles ca nu au nici o valoare pt obtinerea indemnizatiei.Am mai inteles ca de la 4 ore pe cartea de munca se acorda indemnizatia.Intrebarea mea este daca voi beneficia de indemnizatia pt cresterea copilului date fiind conditiile?Ce parere aveti despre situatia asta si ce pot face ca sa pot beneficia de baniii acestia? Daca nasc la sf lunii octombrie ar insemna ca am 10 luni de munca de la inceputul anuli.
Sunt tare nelamurita si ingrijoarata, va rog mult sa ma ajutati!
Buna ziua!
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine. Sunt insarcinata in 4 luni, urmeaza sa nasc la sf lunii octombrie, inceputul lunii noiembrie. Lucrez de 3 ani la o firma, dar pe perioada determinata, se face contract de la an la an, de la 1 ianuarie pana la 31 decembrie. In anii trecuti pe cartea de munca figurez cu 2 ore de lucru pe zi, iar de anul acesta cu 4 ore pe zi. Pentru restul de 2, respectiv 4 ore s-au facut contracte cu drept de autor, dar am inteles ca nu au nici o valoare pt obtinerea indemnizatiei.Am mai inteles ca de la 4 ore pe cartea de munca se acorda indemnizatia.Intrebarea mea este daca voi beneficia de indemnizatia pt cresterea copilului date fiind conditiile?Ce parere aveti despre situatia asta si ce pot face ca sa pot beneficia de baniii acestia? Daca nasc la sf lunii octombrie ar insemna ca am 10 luni de munca de la inceputul anuli.
Sunt tare nelamurita si ingrijoarata, va rog mult sa ma ajutati!
Buna ziua!
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine. Sunt insarcinata in 4 luni, urmeaza sa nasc la sf lunii octombrie, inceputul lunii noiembrie. Lucrez de 3 ani la o firma, dar pe perioada determinata, se face contract de la an la an, de la 1 ianuarie pana la 31 decembrie. In anii trecuti pe cartea de munca figurez cu 2 ore de lucru pe zi, iar de anul acesta cu 4 ore pe zi. Pentru restul de 2, respectiv 4 ore s-au facut contracte cu drept de autor, dar am inteles ca nu au nici o valoare pt obtinerea indemnizatiei.Am mai inteles ca de la 4 ore pe cartea de munca se acorda indemnizatia.Intrebarea mea este daca voi beneficia de indemnizatia pt cresterea copilului date fiind conditiile?Ce parere aveti despre situatia asta si ce pot face ca sa pot beneficia de baniii acestia? Daca nasc la sf lunii octombrie ar insemna ca am 10 luni de munca de la inceputul anuli.
Sunt tare nelamurita si ingrijoarata, va rog mult sa ma ajutati!