avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate sso

Activitate sso

Buna ziua,
Detin un teren intravilan(600mp) cu deschidere(15.ml) la un drum judetean.
Terenul este in vale fata de planul drumului, la o diferenta de nivel de aprox 1,5m (adancime).
Am o constructie(80mp P+M) pe care as vrea sa o intabulez ca si garaj; respect toate avizele ce mi le-au cerut pe autorizatia de constructie, mai putin unul si anume cel de la drumuri judetene. Pe acel aviz se specifica 12 ml din axul drumului pana in constructie, eu am doar 10 ml (nu mai spun ca axul drumului nici nu stiu cum se poate materilaza, fiindca,drumul, este tot spart si gaurit, nu poti merge cu masina cu mai mult de 30 km/h).
Am chemat pe inginerul arhitect de la primarie, ca sa-mi dea avizul de incheiere al lucrarilor, dar nu mi l-a dat din acest lucru(bu respect distanta pana in axul drumului). M-a trimis la drumuri judetene sa-mi dea aia derogare...si tot asa ping-pong; pe la primar in audienta cu care nu prea ai ce discuta...si tot asa.
Ce pot face ca sa-mi intabulez si eu constructia?
am citit ordonanta guvernului nr 43 /1997, care la art 22 spune ca drmurile judetene situate in intravilanul localitatilor, sunt in administratia consiliilor locale respective. De ce imi cer ei avizul de la drumuri judetene? nu cumva este un abuz. Constructia mea, nu depaseste cu nimic aliniamentul existent al caselor vecine, deja existente, doar ca au o vechime mai mare in timp.
Ma puteti ajuta sau indruma cu un raspuns?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția PLS lamuriri !!! URGENTE!!!
poate sa faca asa ceva din moment ce l-au amendat mai multi politisti? si daca nu ma duc inseamna ca el scapa fara nici o sanctiune? pt ca tulburat linistea locatarilor?
Buna ziua !
azi am primit o citatie in care sunt chemat in calitate de martor la un proces citez "FOND - plangere contraventionala"....in caz de neprezentare rezultatul se va face in scris. Sincer sa fiu nu stiu exact de unde mi se trage fiindca nu am avut de a face cu aceste chestii, in schimb gandul ma duce cateva luni in urma cand am facut mai multe plangeri la politie din cauza unui vecin ce statea deasupra mea si care ma teroriza cu muzica si tot felul de zgomote, odata chiar m-a imbrancit in casa liftului.Atunci politia a venit de cate ori am chemat-o si i-a dat amenzi (in lipsa deoarece omu nu deschidea usa in timpul scandalului pe care il facea si era miezul noptii) ma gandesc ca de la acel conflict mi se trage.Oricum de vreo 2 luni m-am mutat de acolo, unul din motive fiind si asta fiindca nu mai aveam liniste. Acum ce este de facut ? trebuie sa ma duc neaparat la proces (sunt convins ca handicapatu nu vine) si chiar de ar veni nu stiu cu ce m-ar mai putea ajuta, doar ca sa intorc raul pe care mi l-a facut el.Dar banuiesc ca nu merita iar dovezile sunt multitudinea de amenzi pe care le-a primit in jur de vreo 5-6 a cate 1000 ron fiecare.Deci va rog sa-mi spuneti ce se intampla daca nu ma duc la acest proces nu de alta dar timpul nu-mi permite!Cine l-a bagat in proces Politia? sau plangerile mele pe care le-am dat pe la sectia de politie ?

Multumesc anticipat si astept raspuns foarte urgent deoarece infatisarea este pe 5 oct ora 12!
Răspuns la discuția Tulburarea linistii publice
Multumesc pt raspuns !

Ce nu prea imi este clar este ca: aceasta contravenrie in care eu zic ca se incadreaza si faptele vecinului meu, se poate pedepsi si cu inchisoare?Si daca da ! cum se poate demara aceasta procedura, (ca partea cu amenzile nu a mers) iar in trecut am inteles ca a fost internat la SOCOLA(spital de nebuni) iar acum se da perfect sanatos (chiar conduce si o masina).Se poate aplica legea si in acest caz? sau daca nu cum se mai poate actiona?
Multumesc Anticipat!
Răspuns la discuția Tulburarea linistii publice
Buna ziua!

Cand am fost la polititie, comandatul, m-a indrumat la seful politiei de sector,care a spus ca o sa fiu contactat, lucru care nu s-a intamplat nici pana in ziua de azi!(printre altele mi-a spus ca intra in concediu, dar o sa predea cazul la inlocuitorul sau,totusi nimic nu s-a intamplat).Ma gandesc ca poate pe cale legislativa exista o solutie! sau cum?

Multumesc anticipat!
Buna ziua!

ce solutii sunt pt potolirea vecinilor zgomotosi ?? De exemplu deasupra un individ, care desi am incercat sa discut cu el, ca ne deranjeaza muzica asurzitoare pe care o asculta la ore tarzii incepand chiar de la orele 10--5 diminetza nu a inteles.Vazand asta am contactat politia care a venit de nenumarate ori insa acesta nu mai deschide usa.L-au amendat cu foarte multe milione ultima oara erau vreo 20 si ceva, insa omul in mod sigur nu le plateste! am fost la sectia de politie unde am facut plangeri peste plangeri, ultima oara am fost chiar in audienta la comandant.Raspunsul a fost ca vor rezolva probema..insa nu vad nici o imbunatatire!Mai mult chiar ultima oara,asazisul "vecin" a incercat sa ma agreseze, fapt pt care iar am fost la politie si am facut plangeri.....insa asta se intampla in urma cu o sapt.Mi s-a spus ca o sa fiu contactat de politie dar a trecut o saptamana si ceva si acest lucru nu s-a intamplat!Nu mai spun ca si ceilalti vecini sufera din acest motiv si sunt mai in varsta.
Ce solutii sunt pt un astfel de caz, ca sa ne putem desfasura si noi activitatile zilnice normale ?????Chiar nu avem nici un drept ???cei care ne vedem de treaba noastra si nu deranjam pe altii???