avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate c-mihaela

Activitate c-mihaela

active mobiliare-descriere
Buna ziua si La multi ani tuturor,
o persoana fizica a creat un program pentru calculator si doreste sa-l inchirieze unei persoane juridice pentru a-l folosi in productie. Intrebarea mea este daca se va inregistra la ORDA in Registrul National de Opere se poate face un contract de cesiune a dreptului de autor intre persoana fizica si juridica pentru acel program ? Pentru ca nu este o actiune cu caracter continuu (e vorba de un singur program de calculator) mai este necesar sa infiinteze PFA pentru a putea inchiria programul ? Ma gandeam ca poate s-a mai intalnit in practica cineva cu un astfel de caz #-o.

Multumesc
Răspuns la discuția investire cu formula executorie
stim ca se face prin recomandata ,dar plicurile s-au intors intrucat nu mai este nici tipenie de om la adresele respective
In cererea de investire cu formula exec.trec si legalizarea sau se face separat?
Lg 146/97 prevde taxa de 4 ron si timbru de 0.15...mai sunt si alte taxe?
Am de investit cu formula executorie cateva hotarari -somatii de plata-care din pacate am aflat ca nu sunt definitive si irevocabile ,ptr. ca procedura comunicarii nu a putut fi indeplinita.La adresele unde s-au facut comunicarile nu mai exista nici macar vreo urma de om.Ce ma sfatuiti ,ptr ca sumele sunt foarte mari ..si trebuie puse in executare....si la urma urmei nu e vina mea ca nu mai e nimeni acolo....sa cer comunicarea prin afisare la usa instantei?!
la art. 17 din contract scrie" contractul intra in vigoare la data de 1 mai 2007 si ramane in vigoare timp de 1 an, cu posibilitate de prelungire automata pe inca 1 an daca nu se solicita in scris, terminarea contractului."
si la art. 11 referitor la plata "plata se va face in avans, integral si anual la aniversarea contractului, in maxim 5 zile de la data facturarii din contul beneficiarului in contul executantului"

Intrebarea mea era cum pot termina un astfel de contract in mod onorabil, platind eventual penalitati (noi am zis ca platim pe 2 luni de zile); am posibilitatea de reziliere unilaterala daca le-am trimis deja notificare scrisa si ei au raspuns ca vor plata pentru tot anul ?
Este imoral sa ceri bani pentru serviciu neefectuat si sa percepi si penalitati, dar legal cum este ....... Pot eu denunta unilateral contractul; nu stiu de ce baza legala sa ma agat pentru ca ei nu renunta in continuare pentru ca "planificarea si contractarea resurselor noastre sunt bazate si pe validitatea contractului incheiat cu dvs."(am incheiat citatul din adresa trimisa de ei) si vor in continuare plata pentru tot anul (cu toate ca telefonic au spus ca accepta si pentru jumatate de an).
Daca nu le platesc si factura este inregistrata in contabilitate ma pot da in judecata ?

Obiectul muncii mai exista in firma dar am angajat persoana care se ocupa de aceasta problema si nu mai este nevoie de consultanta lor.....(prin linia telefonica pusa la dispozitia noastra)
Multumesc d-lui Nicolaie Ciubotaru pentru raspunsurile la obiect. L-am trimis notificarea de reziliere incepand cu data de 20.06.2008 (la doua luni de la incheierea contractului ) si rugamintea de a ne trimite factura pentru cele doua luni. Noi folosim alt sistem in firma acum si cu ei se lua legatura o data sau de doua ori pe luna. Din punct de vedere moral am spus ca suntem de acord sa le platim serviciile (care oricum nu s-au mai efectuat) pentru doua luni de zile. Sper sa fie de acord si sa nu ne creeze alte problema. Multumesc mult pentru ca mi-ati confirmat ...............
Daca noi nu am mai apelat la serviciile lor (de asistenta telefonica si prin email pt. rezolvarea diverselor probleme de software) din aprilie 2008, daca nu le platesc factura emisa de ei pot invoca exceptia de neexecutare a contractului? Eu nu vreau ca ei sa-si mai indeplineasca obligatiile ......
Le-am trimis notificarea ieri si am solicitat sa emita factura pe doua luni de zile. Mi-au raspuns azi dimineata ca valabilitatea contractului este pana pe data de 30.04.2009, ca s-a prelungit automat si ca e tarziu sa anunt rezilierea contractului in iunie si ne "roaga respectus sa dispunem plata facturii emise in 21.04.2008 existenta in contabilitate".
Daca eu nu mai apelez la serviciile lor nu inseamna ca ramane fara obiect contractul ?
Astept o solutie......:((