avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Activitate Blidariu Doina

Activitate Blidariu Doina

Nu trebuie sa ma justific nimănui pana la urma.. Și nu.. Nu dispun de 500-1000 de lei pentru un avocat pentru ca nu da pe nimeni banii afara din casa!! Mi se pare o aberație și o prostie sa dai pacientul în judecata, pe care tu l-ai refuzat, căruia i-ai vb urat și fata de care ți-ai încălcat efectiv jurământul de medic pentru o postare pe Facebook care nici măcar nu ii aparține!! Sunt revoltata pentru ca minte cu nerușinare în declarații, susținând o discuție pe care nu a avut-o niciodată cu mama mea!! E ușor sa dai sfaturi din postura de spectator, asa toți suntem cei mai tari!!Va mulțumesc pentru răspunsurile dvs.. Nu am nevoie sa fiu judecata, aveam nevoie de câteva răspunsuri doar!
Bună ziua, singurele probe, sau proba.. este postarea mea de pe Facebook, care nici măcar nu a fost făcută de mama, ci de mine.. Și a mai pus un martor.. Dar martor la ce nu știu sa va spun, pentru ca repet, în momentul în care mama s-a prezentat la cabinet, nu erau decât medicul și asistenta acestuia. Poate ca a văzut postarea martorul..dar și el putea sa o vadă pentru ca suntem prieteni pe Facebook, asa ca este irelevant..
Ce a făcut mama mea după postarea mea este ca a distribuit-o și ea..fara sa adauge ceva.. Insa au fost doar 3 reacții la aceasta, dintre care a doua persoane care nici măcar nu sunt în țară!!
Va mulțumesc din suflet pentru răspunsuri! Problema e ca eu nu am cum sa merg cu ea la un avocat pentru ca eu locuiesc la Reșița iar ea la Buzău, ne despart 600 și ceva de km, însă am făcut printuri la postare cu reacțiile ei cu tot, sa se vadă ca a fost de fapt postarea mea și nu a ei. Nu are posibilitatea sa se apere cu un avocat, astfel ca se va reprezenta singura dacă i se va permite.In legătură cu preintampinarea, a vorbit cu un jurist sa se ocupe si sa o ajute sa o formuleze..Insa mi se pare aberant ca un medic care a refuzat un pacient, sa îl dea în judecata ca i-a adus prejudicii, în condițiile în care el nici nu s-a deranjat sa vorbească frumos cu ea, nu mai zic sa ii asculte problema sau sa o consulte.Acesta a pus și un martor o persoana care nici măcar nu locuiește în localitatea unde acesta are cabinetul, sau cel puțin îl avea la vremea respectiva..si care efectiv nu are de unde sa știe ce s-a petrecut acolo, pentru ca în cabinet era decât domnul doctor și asistenta sa. Iar postarea făcută de mine, a văzut-o el personal, întrucât eram prieteni pe Facebook și încă mai suntem și în momentul de fata..va mulțumesc oricum, inca o data, pentru răspunsuri!
Bună ziua.Mama mea avut o situație neplăcută în 5 martie a acestui an, în momentul în care s-a trezit cu o durere de măsea și a mers la medicul dentist din orașul ei. Încă din momentul întrării în cabinet, a fost efectiv expediata de acolo pe motiv ca nu are radiografie și o reprogrameaza peste 11 zile..replica acestuia fiind 'și ce îmi spui mie'.. Toată discuția din cabinetul medicului nu a durat mai mult de 2 minute, pentru ca efectiv a fost data afara, dar cu alte cuvinte!! După incidentul respectiv, întâmplarea face ca eu îl cunosc personal pe medic și am făcut o postare pe Facebook în care îmi exprim nemulțumirea fata de acesta, însă fără sa dau nume, sa etichetez sau sa pun vreo fotografie a acestuia!! Acum după 3 luni de zile.. mama mea s-a trezit cu hârtie de la tribunal, cum ca medicul dentist a deschis acțiune în instanta împotriva ei pe motiv ca i-a adus prejudicii și o obliga sa ii plătească daune de 10000 lei!! Ca să nu mai zic, ca a declarat foarte multe minciuni legate de conversația lor din cabinet.. Conversație care repet, nu a durat mai mult de 2 minute, în care nici măcar nu a apucat mama sa spună ce problema are!! Întrebarea mea este..ce șanse ar avea mama mea sa aibă câștig de cauza? În primul rand postarea pe Facebook a fost făcută de mine și nu de ea....în al doilea rand..nu i-a fost adus niciun prejudiciu pentru ca dansul își și reziliase contractul înainte ca mama sa meargă la cabinet, dansul avea doar 2,3 ore program la cabinet o zi sau doua pe săptămână, apoi a urmat starea de urgenta.. Adică nu a mai mers nimeni la dansul la cabinet pentru ca a închis.. Spune-ți-mi va rog, cum ar putea mama sa scape de problema asta.. Eu personal consider ca nu are absolut nicio vina în toată treaba asta!! Și refuzata ca pacient, data afara și data în judecata pe deasupra!!Cum oare sa fie normal asa ceva??!
Buna seara,am si eu o intrebare,ma aflu in plata indemnizatiei,insa in acelasi timp urmeaza sa inchei un contract de prestari servicii ocazionale cu o firma de cosmetice.intrebarea mea este:pot avea venituri suplimentare in ccc?inca mai este valabil plafonul de 3×cuantumul indemnizatiei pe an?multumesc.
Buna ziua,am un baietel de 2 ani si 4 luni diagnosticat cu astm bronsic,eu am revenit in septembrie la servici cu 2 luni inainte de implinirea a 2 ani a baietelului.in urma imbolnavirilor repetate a copilului trebuie sa il tin acasa,intrebarea mea e:se poate sa ma intorc in ccc sa il prelungesc de la 2 la 3 ani tinand cont de faptul ca are deja 2 ani si 4 luni acum..mentionez ca am beneficiat de stimulent de insertie.
Taxa de timbru de 3%?pai eu aceasta taxa am platit-o deja de 2 ori pana acum..pentru acelasi teren..o data la succesiune si o data la intabulare..e normal sa mi se ceara aceeasi taxa de atatea ori?eu intelesesem ca m-ar costa mai putin prin tribunal decat prin notariat..iar prin tribunal..ceilalti copropietari vor fi pusi sa plateasca fiecare partea lui de onorarii si alte taxe.
Buna ziua,detinem un teren intravilan aflat insa in indiviziune cu alti 3 copropietari daca le pot spune asa..ideea e ca acestia nu vor sa facem iesirea din indiviziune pentru ca nu vor sa dea bani pentru asta..lor le convine aceasta situatie..insa pe mine nu ma poate obliga nimeni sa raman asa in continuare..intrebarile mele sunt..se poate face iesirea prin tribunal?cam cat ar dura si cam ce costuri aproximative ar implica?Multumesc
Buna seara,am depus acum aproximativ o luna,dosarul de restituire a taxei auto,as dori sa stiu daca exista vreo modalitate de a verifica stadiul acestuia?
Buna seara,am si eu o nelamurire..in septembrie 2017 am reinceput serviciul,la fel si plata stimulentului de insertie..din motive personale sunt nevoita sa renunt la acest loc de munca,intrebarea mea este..imi va fi sistata plata stimulentului pana la implinirea a 3 ani a copilului daca imi dau demisia?