avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate Cornelia59

Activitate Cornelia59

Buna ziua,
Sunt pensionar anticipat partial. Ca actionar in cadrul unei microintreprinderi fara salariati pot colabora cu alte firme pentru consultanta fara sa renunt la pensia anticipata partial?
Buna ziua,
Sunt eligibil pentru pensionare partiala anticipata incepand cu luna septembrie 2019. Stiu ca in anul acesta,2019, coeficientul de corectie este de 1,2.
As putea sa mai lucrez pana in 2020, pentru ca, dupa calculele mele, in 2020 coeficientul de corectie ar putea fi mai mare.
Intrebarea mea este: se cunoaste valoarea coeficientului de corectie al pensiei pentru anul 2020?
Am plecat din România în 1990, prin căsătorie.
In Romania am o vechime de 11 ani.
În 2020 ar trebui să ies la pensie la limită de vârstă dar nu am vechimea minimă de 15 ani.
Întrebarea mea este: pot cumpăra 4 ani vechime pentru a completa cei 15 ani minim pentru pensie?
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Menționez că eu am împlinit vârsta standard de pensionare de aproape doi ani deja, adică nu în cursul acestui an scolar. Deci nu înțeleg de ce sa solicit aprobarea inspectoratului școlar?
Sunt profesor cu 33 ani vechime și doresc sa ma pensionez anticipat partial la sfârșitul semestrului 1, in februarie 2017. Am motive personale care au intervenit acum!
Nu am funcții de conducere, la scoala toți sunt de acord. La casa de pensii mi s-a spus că trebuie să aduc o hârtie cu aprobarea inspectoratului scolar.
Întrebare: dacă inspectoratul nu-și dă acordul și eu îmi dau demisia mă pot pensiona fara probleme?