avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1859 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumpărare vechime pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumpărare vechime pensie

Am plecat din România în 1990, prin căsătorie.
In Romania am o vechime de 11 ani.
În 2020 ar trebui să ies la pensie la limită de vârstă dar nu am vechimea minimă de 15 ani.
Întrebarea mea este: pot cumpăra 4 ani vechime pentru a completa cei 15 ani minim pentru pensie?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:39, 24 Mai 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Retroactiv nu cred ca mai este posibil, decat dupa adoptarea noii legi a pensiilor...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiu de 6 ani MinaLumi MinaLumi Ce pensie minima sau ajutor social voi primi, conform noii legi din 2021, la un stagiu de cotizare de 6 ani, 8 luni si 4 zile, in 2030 cand voi iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Cumparare vechime MinaLumi MinaLumi Am facut 5 ani de facultate la zi. Am un stagiu de cotizare de 6 ani si 8 luni. Am incheiat un contract cu casa de pensii de 3 ani si 4 luni (neachitat inca, ... (vezi toată discuția)
Cumpărare vechime în ultimul an de liceu Nicoleta_Bacau Nicoleta_Bacau Bună ziua, Am terminat liceul (12 clase) la zi în 24 iulie 1986 la vârsta de 18 ani și 11 luni, fiind data la scoala la vârsta de 7 ani si o luna. Pt ... (vezi toată discuția)