Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumpărare vechime pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumpărare vechime pensie

Am plecat din România în 1990, prin căsătorie.
In Romania am o vechime de 11 ani.
În 2020 ar trebui să ies la pensie la limită de vârstă dar nu am vechimea minimă de 15 ani.
Întrebarea mea este: pot cumpăra 4 ani vechime pentru a completa cei 15 ani minim pentru pensie?
Retroactiv nu cred ca mai este posibil, decat dupa adoptarea noii legi a pensiilor...