avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Activitate petcumihai23

Activitate petcumihai23

Buna ziua, daca in situatia actuala cu starea de urgenta, un angajat a fost in somaj tehnic si a primit indemizatia de 75% de la stat, iar la sfarsitul starii de urgenta decide ca doreste sa demisioneze, trebuie sa returneze indemnizatia inapoi statului sau angajatorului? Poate fi obligat salariatul sa returneze somajul tehnic?
Buna ziua, daca in situatia actuala cu starea de urgenta, un angajat a fost in somaj tehnic si a primit indemizatia de 75% de la stat, iar la sfarsitul starii de urgenta decide ca doreste sa demisioneze, trebuie sa returneze indemnizatia inapoi statului sau angajatorului?
Am inteles, dar e normal sa ne ceara aceasta suma in 15 zile? Din ce am citit in lege aceasta suma ar trebui recuperata de ei in decursul a 3 ani
Conform legii nr 125/2014 suntem scutiti de plata acestei sume! Legea nr. 125/2014, in vigoare din 1 octombrie 2014, stabileste ca sumele incasate necuvenit de pensionari nu vor fi recuperate de stat.
Buna ziua, astazi am primit o decizie cum ca pe o anumita perioada pensia de urmas pe care am primit-o eu si sora mea a fost calculata gresit si ca trebuie sa restituim o suma de 5000 de lei. Este legal? Ce vina am eu ca ei au calculat gresit si de unde sa scoatem noi acesti bani acum?
Răspuns la discuția probleme cu salariul
Poate primi si prietenul meu amenda pentru ca a lucrat fara contract de munca?
Buna ziua, o cunosinta a lucrat pe timpul verii in bucuresti la un patron care i-a pormis ca ii face contract de munca si apoi nu i-a mai facut, sau cel putin prietenul nu semnat nici un contract. Dupa 4 luni de munca a fost dat afara si acum seful nu vrea sa ii mai dea salariul pe ultima luna muncita. Cum am putea rezolva problema?