avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate danymbi

Activitate danymbi

Buna ziua. Revin cu o intrebare.
Am ajuns la un acord telefonic cu creditorul sa se ridice sechestrul. Au sunat la executor pentru a comunica acordul.
Eu cum pot afla ca sechestrul a fost ridicat? Trebuie sa primesc ceva de la executor? Cat dureaza ridicarea sechestrului deoarece am facut acordul de aproape 3 saptamani si nu am primit nimic?
Multumesc
Am inteles. Multumesc pt informatie. Voi încerca sa ajung la un acord cu creditorul.
As mai avea o intrebare.
Pe procesul verbal de sechestru scrie ca o copie a procesului verbal va fii inmanata politiei rutiere care poate opri masina in trafic si sa ridice certificatul de inmatriculare si cartea de identitate si sa le trimita executorului si ca eu nu voi mai putea dispune de masina pana la finalizarea executarii silite. Intrebarea este :
Daca eu fac in weekend un drum mai lung inainte de a ajunge la un acord cu creditorul si sunt oprit de politie in celalalt capat de tara ce se intampla? Raman pe jos?
Buna ziua.
In data de 5.08 am primit instiintare de poprire pe venit pentru suma de aproximativ 4200 ron, aceasta incluzand si cheltuielile de judecata, urmand sa mi se traga din salariu suma de 510 ron lunar din care s-a achitat deja prima rata.
In data de 17. 08 am primit de la acelasi executor proces verbal de sechestru pe autoturism. Valoarea autoturismului este mult mai mare decat suma datorata.
Este legal/normal acest sechestru?
Ce se poate intampla?
Ce pot face in aceasta situatie avand in vedere ca deja platesc poprire?
Discuție Partaj
Buna ziua. In 2012 parintii mei au achizitionat o garsoniera cu bani cash iar in contract eu sunt proprietar iar ei sunt cu drept de uzufruct. In 2016 m-am casatorit si am primit-o in spatiu pe sotia mea, in 2018 a venit pe lume copilul meu si al sotiei. In ultima perioada sotiei nu i-a mai convenit nimic si s-a mutat impreuna cu copilul la mama ei.
In caz de divort ce drept are sotia la garsoniera?
Răspuns la discuția Mostenire casa
Ce ma intereseaza pe mine cel mai mult este cum poate ataca cumnatul meu in instanta contractul de vanzare cumparare sau donatia facute intre mine, sotia mea si soacra mea daca nu semneaza la notar pentru cedarea partii lui in momentul intocmirii documentelor.
Ce ar fi mai bine de facut? Contract de vanzare cumparare sau donatie?
Răspuns la discuția Mostenire casa
Casa mentionata, este achizitionata la mult timp dupa divort
Răspuns la discuția Mostenire casa
Soacra e divortata iar casa este pe numele ei si banuiesc ca are si carte funciara.
Multumesc de raspuns
Discuție Mostenire casa
Buna ziua.
Soacra mea doreste sa lase casa ei mie si sotiei mele. Sotia mea mai are un frate care le-a facut sotie si soacrei mele viata un cosmar. Dupa nunta noastra i-am dat cumnatului impreuna cu soacra o suma de bani din care si-a achizitionat o garsoniera pentru a se muta acolo si pt a pleca de pe capul nostru. Pentru aceasta suma am facut niste documente de mana semnate de toata lumea (inclusiv de cumnatul meu) si in prezenta a doi martori in care am specificat suma, faptul ca am achizitionat garsoniera pt el si faptul ca cedeaza partea lui din casa dar nu s-a facut documentul in prezenta unui notar si nici nu a fost legalizat.
Acum dorim sa facem la notar documentele prin care soacra trece casa pe numele nostru dar nu am dori sa viba si cumnatul deoarece e imprevizibil si nu stim la ce sa ne asteptam de la el.
In ce conditii putem incheia documentele fara si fara ca acestea sa fie atacate de catre el in instanta(bani de judecata sunt sanse mari ca el sa nu aiba dar totusi...)?
Multumesc
Imi pot reinnoi buletinul daca am amenzi neachitate?
Una este de circulatie (pentru rovinieta) si una la pilitia locala.
Intentionez sa le platesc dar nu acum si am nevoie de buletin valabil.
Multumesc
Răspuns la discuția Cumparare garsoniera
Vanzatorul spune ca are contract de vanzare cumparare pe acea garsoniera si toate actele de la infiintarea blocului.
Ca si documente in cazul vanzarii spune ca se poate face contract de vanzare cumparare la avocat iar intabularea se poate face doar cant toti locatarii vor participa.
Se poate asa ceva? cat de sigur este acel contract?