avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate danabarbu

Activitate danabarbu

Cum se calculeaza impozitul pe caastigul de capital rezultat din transferul valorilor mobiliare si al instrumentelor financiare cand pierderea este 0lei?
Gheata formata pe acoperisul copertinei de la ultimul etaj, a cazut pe unitatea exterioara a unui aparat de aer conditionat de la un etaj inferior si l-a deteriorat.
Reparatia acestei unitati a fost impusa propietarului copetinei.
Mentionez ca aceasta copertina a fost construita la reabilitarea blocului in anul 2010.
multumesc
Buna ziua,
Am scris depesa la Primarie, catre mi-a raspuns: "e de datoria propietarilor in cf cu Legea nr.230/2007 art. 34, dar nu-mi spun punctual ca acesta copertina e in propritatea mea sau e in propietatea comuna.
Art 34 suna asa:
"(1) Administrarea, intretinerea, investitiile si reparatiile asupra proprietatii comune sunt in sarcina asociatiei de proprietari.
(2) Asociatia de proprietari angajeaza persoane fizice atestate pentru functia de administrator sau incheie contracte cu persoane juridice specializate si autorizate pentru realizarea, respectiv furnizarea serviciilor necesare administrarii, intretinerii, investitiilor si reparatiilor asupra proprietatii comune".
Multumesc
Am facut si o hartie la primarie................!!!!!!
Aceasta copertina a fost construita in timpul reabilitarii blocului - niste placi metalice care au la mijloc expandat.
Cand s-a dat in functiune blocul(1980) balcoanele de la ultimul etaj nu aveau copertine.
Fiecare locatar si-a facut ce a crezut de cuviinta ca sa se apere de ploi/zapada.
Cand s-a facut reabilitarea, le-au daramat pe cele existente si au facut unele noi (termopan).
Nu am dorit aceasta, dar au zis (reprezentantii Primariei) ca ma amendeaza.Dupa ce s-au terminat lucarile ploua peste tot; am recalamt si au venit si au scos profilul(ca un jgheab) care marginea copertina pe o lungime de cca 5m.
Asa ca, atunci cand gheata se topeste curge in bucati si nu mai exista marginea care s-o opreasca,
La cealata jumatate de copertine(unde nu s-a scos marginea nu s-a intamplat asa ceva).
M-am uitat si la blocurile din jur si nu s-a intamplat nimic - gheata s-a topit normal si nu a alunecat in bucati mari.
Multumesc fffff mult de informatie. Exista stipulat in legislatie? Nu am gasit nicaieri ...
Buna ziua,
Cf. art 3 din Legea 230/2007 "partile comune dintr-un condominiu care nu sunt apartamente/spatii cu alta destinatie"
Intrebarea mea: copertina de la ultimul etaj este in continuarea terasei blocului (la cca 5-70cm de atic; face parte din partile comune?
Pe aceasta copertina s-a adunat zapada inghetata care cazand a detriorat unitatea exterioara a unui aparat de aer conditioant de la un etaj inferior. Propietarul imi cere sa-i platesc reparatiile. cum este corect?
Va multumesc
Dana Barbu