avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Activitate lauraelena22

Activitate lauraelena22

Buna seara!
Am inchis balconul fara autorizatie, un vecin mi a facut reclamatie. Au venit inspectori, mi au dat amenda si mi ai dat termen sa intru in legalitate pana la sf anului. Am depus actele la primarie pentru certificatul de urbanism, ele au iesit dupa 6 luni, adica in noiembrie. Acum fac ce mi cere in certificat, problema este ca nu o sa fiu gata pana la sf anului. Ce se poate intampla daca nu intru in legalitate la termen?
Va multumesc!
Buna sera,
Am o fetita de 1 an jumatatea. Eu cu tatal nu suntem casatoriti, dar a recunoscut fetita, dar ea are numele meu.
El este in control judiciar, a fugit de la un accident, pana in iunie 2018. Acum este in Germania si momentan lucreaza fara acte.
As vrea sa stiu dk l dau in judecata sa mi plateasca pensie, statul il obliga in vreun fel? Sau cum imi plateste pensie dk nu are un contract de munca?
Răspuns la discuția Stimulent de insertie
Multumesc pentru lamuriri!
Buna ziua,
As vrea sa ma lamuriti la 2 intrebati:
1. Sunt in concediu crestere copil, cerere facuta pe 2 ani, adica intoarcere la serviciu in aprilie 2018, dar vreau sa ma intorc in martie anul acesta. Daca ma intorc la serviciu exista posibilitatea sa ma reintorc in concediu de crestere copil peste 2 luni?
2. Daca ma intorc la serviciu mai devreme de 2 ani stimulentul de insertie cat este? 50% din 1062,5 sau 50% din indemnizatia pe care o primesc acum?