avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1515 soluții astăzi
Forum Activitate Mrraa

Activitate Mrraa

Bună, din păcate ma confrunt și eu cu o gașca formata din minori și adulți, care seara de seara fac gălăgie imensa în fata blocului, rad, asculta muzica de pe telefon, striga și fac tot felul de grozavii, activitatea lor începe la ora 23:00 și se termina depinde, câteodată la 02:00 și am avut nopți în care a ținut și pana la ora 04:00. Problema asta o avem în fiecare seara, fără excepție 7 zile pe săptămână și ne confruntam cu ea cam de 3 luni bune.
De doua luni de zile mi sa născut baietasul, primul copil și ziua ne cam tine în priza, seara când (mulțumesc domnului) el doarme ca un îngeraș, am dormi și noi dar nu putem din cauza trupei de soc.
Sa nu mai pun munca, care a devenit deja un relax pt mine, când sunt la munca parca sunt în concediu.
Le-am atras de foarte multe ori atenția, pana mi-am dat seama ca o fac în zadar, am sunat la 112 la fel, de multe ori dar pana acum nu sa schimbat nimic, desigur nici Politia vad ca nu prea iau treaba asta în serios.
De foarte multe ori au scăpat doar cu avertisment și de multe ori nici măcar avertisment nu au primit.
Am ajuns în punctul în care chiar nu mai știu ce sa fac, ma gândesc sa ne mutam în chirie undeva pt ca de moment nu dispunem de capital sa ne achiziționam un imobil în alta zona.
Din cauza oboselii (cred) am intrat în depresie, nu sunt o fire sensibila și ma lupt cu depresia momentan dar ma tem sa nu se agraveze.
Menționez ca as avea și suportul vecinilor ca martori dacă ar fii nevoie, idea este ca nu știu de unde sa încep, aștept sfaturi urgent, va mulțumesc
Buna ziua, Acum ceva timp am fost contactat de Compania Orange în legătură cu ofertele lor de telefonie mobila, si am ales un abonament cu o tabletă plus 500 Min gratuite pe luna, toată oferta si costurile le-am vorbit la telefon, înainte să îmi dau semnătura Vocal am pus si o clauză, si anume că după ce se consuma cele 500 Min să nu permită să se mai sune ca să nu fie cost suplimentar, clauza era ca după cele 500 Min consumate să nu mai pot efectua apeluri, după care am semnat vocal, prima luna a fost ok a doua luna am primit cost 216 lei, cost suplimentar pt convorbiri, am refuzat să plătesc si după ceva timp am fost preluat de firme de recovery, am vb si cu dansi si cu cei de la Orange dar nu pot înțelege cu nimeni, le-am spus că nu plătesc pt ca acel cost nu trebuia să fie pt ca am specificat asta în contractul Vocal, cei de la recovery susțin că în acel contract contează doar semnătura vocala si ei spun că nu poate exista un contract Vocal cu clauze, si ca de fapt ala nu e contract Vocal ci semnătura vocala, Menționez ca eu nu am semnat nici un fel de hârtie după acel contract Vocal, întrebarea mea este, dacă am făcut un contract Vocal/semnat Vocal nu trebuie să se respecte clauza pusă de mine? Vreau sa zic ca în instanță trebuie să dovedească că am semnat vocal nu? Si acolo se va auzi la fel si clauza mea. Oricum cei de la recovery m-au amenințat cu judecata si ca voi plăti peste 1000 lei si mi-au zis să îmi iau avocat, dacă poate cineva sa ma lămurească va mulțumesc
Poi vreo 7 topuri de chitante pc, telefon si obiecte de agentie stampila, scaner imprimanta etc.... Si mai am si pv pe apartament in apartament fiind paturi electronice si electrocasnice, lenjerie etc....plus am pv si pe autovehicul deci da cam am cateva
Inteleg da cum sa mergi fara sa predai chitante bilete si tot ce este luat pe mine de pv. Nu vreau sa ma trezesc cu surprize,
Ma tine obligat corect? Pt ca nu pot pleca pana nu predau tot
Bun si daca angajatorul refuza sa trimita pe cineva?
Buna, lucrez la o firma de turism si vreau sa demisionez pentru ca angajatorul nu isi respecta contractul, intarzia cu diurna, nu plateste orele suplimentare, nu respecta repausul si nici programul de lucru, am trimis directorului si celor de la personal demisia mea cu preaviz de 20 zile am trimiso acum 2 zile si nu imi raspunde nimeni la ea, am cerut si un numar de inregistrare dar nimica, eu cand am venit aici am preluat pv unelle lucruri, intrebarile mele sant daca dupa demisia cu preaviz tinand cont ca nu miau inregistrato pot sa demisionez fara preaviz? Si daca da cum fac cu ce am preluat, cui i le predau ? Va multumesc