avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1996 soluții astăzi
Forum Activitate nasu999

Activitate nasu999

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
am aflat de curand si motivul, proprietarul a avut o cearta intre soti si ar fi dorit sa se mute singur in garsoniera deja inchiriata... deci clar nu era legat de vreo neplacere pricinuita de mine... am urmat sfatul dvs si i-am rugat sa isi spele rufele in familie sau sa se certe peste doi ani... in cel mai rau caz sa imi achite conform facturilor cheltuiala pe mobila si cadem de comun acord.. se pare ca au revanit la ganduri mai pacifiste.
Buna ziua, sunt intr.o situatie dificila si nu stiu cum sa o gestionez. Am facut contract de inchiriere cu proprietarul ptr doi ani de zile pe garsoniera unde stau cu, chirie . Suma este de 200 euro/ luna. Suma fiind mai mica deoarece garsoniara a fost gola eu cumparand tot ( mobila, tv frigider bucatarie araz etc.) Acum la trei luni dupa ce am semnat contractul pe doi ani cu promisiune verbala ca il prelungim pana la 5 ani dupa care bunurile raman in casa, el s.a razgandit si in DOUA LUNI vrea sa parasesc imobilul. Pe motiv ca are unele probleme personale. Mentionez ca nu sunt dator am platit totul la zi plus depozitul cerut cu o luna in avans. Ce pot face in aceasta situatie? Deoarece eu garsoniera goala in zona nu gasesc ptr a pleca cu mobila si nici nu pot lasa bunurile cu vechime de trei luni in valoare de 10.000 lei. Cu multumiri anticipate ptr sfaturi..
Buna ziua, doresc sa va adresez o intrebare in legatura cu o problema legata de eventuala reclamatie la protectia consumatorului sa u unde trebuie sa ma adresez. Am cumparat acum o luna un ceas in valoare de 1700 lei de la b&b unirea fiind la reducere la jumate de pret. am observat ca ceasul o ia inainte cu aprox. 2,5 min pe zi. ducandu.l inapoi mi-au spus ca va fi reperat (ceea ce am refuzat si am cerut unul nou sau banii inapoi deoarece dupa 30 de zile este de neconceput sa repari un ceas elvetian.) acum imi spune ca am schimbat cureaua de piele cu cea originala si nu mai face obiectul garantiei. acum intreb si eu cum este posibil daca schimbi o curea de piel cu alta la un ceas sa influienteze mersul ceasului si sa pierzi obiectul garantiei.? VA ROG RESPECTOS SA MA INDRUMATI unde sa ma adresez si de unde sa incep?toata stima.
ASTA AM FACUT , SPER SA SE REZOLVE...
DIN PACATE NU AU MAI FOST ACTUALIZATE DATELE.
CU MULTUMIRI, VOI COPIA ACEST TEXT SI IL VOI INMANA PRESEDINTELUI, ASTA, CA SA NU MAI IL ,, DEPASEASCA ,, SITUATIA .
Buna ziua,va rog daca ma poate cineva cu un raspuns. Este vorba de un apartament al vecinului de la parter care a subinchiriat imobilul unei firme.Aceasta firma a trecut la intretinere trei persoane dar, de fapt acolo stau 10..15 persoane straine (nepalezi).Este un trafic continuu, se gateste zi si noapte si nu se mai poate sta pe scara. A fost chemata politia dar, acestia s-au ,, spalat,, pe maini spunand ca au permis de sedere. ce se poate face si cui ma pot adresa pentru a reglementa aceasta situatie? Mentionez ca administratorul si presedintele (aceeasi persoana fiind) a spus ca nu stie ce sa faca si este depasit de situatie. Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua,doresc sa va intreb unde si cum sa procedez in cazul de mai jos.

Am facut contract de cumparare al unei garsoniere . Dosarul a fost aprobat de catre banca cu programul prima casa. Am platit avansul la dezvoltator. Trebuia sa intru in posesia apartamentului in luna noiembrie dar nu a fost gata contractul avand specificatia ca se poate prelungii cu 3 luni cu acordul ambelor parti. Intrebare, banca m-a anuntat acum ca nu mai ma incadrez la acest imprumut deoarece a schimbat politica monetara din cauza ircc. Ce pot face pierd avansul? Pot prelungi contractul pe inca 4 luni si sa aduc o adeverinta de job part time pentru a ma incadra la noile cerinte ale bancii? Cu multumiri anticipat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai revin cu intrebarea : " fac plata si timpul trece.. cand va ajunge autobuzul in care ma urc eu ce fac daca expira timpul, eu fiind in mijlocul de transport? Se subantelege voi retaxa un alt bilet, corect? Adica pe scurt taxez inainte insemnand ca platesc sa stau in statie . Doar intreb.. deoarece imi pare anormal sa platesc ca, stau intr.o statie asteptand...
Buna ziua, am o intrebare pentru cei in domeniu. Acum, cateva zile am fost " controlat" de catre cei de la RATB ( controlori) urcandu.ma in autobuz am cumparat biletul instant prin aplicatia lansata de catre RATB. Aceea domna amabila care a efectuat controlul mi.a comunicat in termeni nu foarte politicosi cum, ca trebuiq sa iau bilet virtual inainte de a ma urca . INTREBARE. Cum si cand sau la ce interval de timp este legal sa taxezi? Tinnd cont ca, acum taxand un bilet incepe sa , se scurga valbilitatea unei calatorii( o, ora si treizeci de min fiind valabila o calatorie). Cu multumiri .