avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Activitate Tatianaioan

Activitate Tatianaioan

Răspuns la discuția Pensie de urmas
Multumesc frumos .Sanatate multa va doresc .
Discuție Pensie de urmas
Ginerele meu a decedat in data de 20-01-2019 (cancer nazofaringian) ,fiica mea a ramas vaduva cu o fetita de 8 ani , f iica mea are pensie de invaliditate (ia fost extirpat un plaman ),sotul ei a lucrat 5 ani la o firma de paza nationala .A primit decizia din care rezulta ca va avea o pensie de urmas in valoare de 289 ron timp de sase luni ,iar fiica ei tot 289 ron . Fetita de opt anisori nu ar trebui sa aiba o suma mai mare ?Multumesc .
Discuție RecuperatoriI
Buna ,as dori sa intreb si sa fiu sfatuita in urmatoarea situatie :acum 4 ani ginerele meu a facut un imprumut la banca ,a platit ratele lunar pana acum un an cand s-a imbolnavit si a fost supus unor operatii.Ratele nu le-a mai platit deoarece aveau nevoie de bani pentru tratament .Au mai ramas de plata 2700 lei ,din 20.000 lei .Neplatind rate banca a vandut creditul firmei KRUG,firma care a trimis un reprezentant si au cazut de acord sa plateasca in fiecare luna 200 lei ,pana la recuperarea integrala a sumei datorate .In luna ianuarie a venit rezultatul tuturor analizelor facute in urma spitalizarilor ,tumoare maligna la cap (in prezent face chimioterapie ),Acordul cu firma recuperatoare nu a mai fost respectat ,iar in acest caz firma i-a facut proprire pe salariu ,Are salariu 1400 din care 400 lei ii retine pentru restul datorat .Mentionez ca daca nu aparea cumplita boala era platita rata la banca demult .Mai mentionez faptul ca sotia lui are pensie de handicap (are doar un plaman )si au doua fete ,una de 14 ani ,respectiv 7 ani .Intrebare :este legal in aceasta situatie retinerea sumei de 400 lei lunar ?Multumesc anticipat .
Buna ziua ,am o nepoata care primea alocatia de stat din Germania (mama ei fiind despartita de tatal nepoatei mele ),acum 4 ani am convenit pe cale amiabila ca nepoata sa primasca lunar 116 euro plus 184 euro alocatia ,de 2 ani fetita nu mai primeste alocatie din Germania (fetita nu primeste nici din Romania ).Ce este de facut ?Cei de la institutia din Germania care se ocupa cu alocatiile ,spun ca lipseste o hartie de la tatal fetitei,acesta spunand ca a dus toate actele ,doar ca sunt 2 ani ca fetita nu primeste aceasta alocatie .Va multumesc .Cu stima MARIA.
Răspuns la discuția Alocatie de stat pentru copii
Va multumesc .
Ce trebuie facut pentru a primi alocatia de stat pentru un copil care in urma cu 5 ani a primit alocatie din Germania (doar 160 euro /luna ,timp de un an ,,restul trebuia dat de statul roman ,dar nu s-a dat),,de patru ani nu mai primeste nici din Germania (pe motiv ca tatal nu mai lucreaza ),nici din Romania (loc unde copilul se afla de 4 ani, la mama ),ce trebuie facut?Mentionez ca cei de prestari sociale nu vor sa acorde aceasta alocatie pe motiv ca primeste din Germania ,dar eu trebuie sa le demonstrez sau ei ar trebui sa se intereseze daca ce spun eu este adevarat sau nu?Va multumesc .
Răspuns la discuția Donatie
Multumesc frumos ,Cu stima Maria
Discuție Donatie
Poate fi contestata o donatie de casa si teren?
Răspuns la discuția Repetent sau corigent ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc mult ,stiti ce imi pare rau ,ca la celelalte materii are note foarte bune ,asadar nu este problema doar la noi ,ca parinti .Am stat de vorba cu profesorul de romana ,adica am dorit sa stau ,dar cum nu a avut timp ,am renuntat .In sfarsit ,asta este .Imi pare rau ca trebuie sa o transfer la alta scoala .Asta-i viata ,de cele mai mult ori ,profesorii (nu toti ) se razbuna pe copii din cauza problemelor din familie .
Am o fetita de 13 ani si 6 luni ,clasa a I-a,a II-a ,a III-a primul semestru le-a facut in Germania,cu greu am reusit sa o inscriu la o scoala cu predare in limba germana (Bistrita).In clasa a V-a au inceput problemele la romana (fetita nu prea stia sa scrie ,la matematica si la istoria sasilor .A ramas corigenta anul trecut ,cu greu a luat corigenta ,acum fiind pe clasa a VI-a a ramas din nou corigenta la materiile sus amintite ,in total trei .Intrebarea este ,ramane repetenta sau exista ceva ,nu stiu ,pentru a putea sa dea ceva examene sa poata sa treaca in clasa a 7-a,sau daca mai are vreo sansa si ce trebuie facut .Nu intru in detalii de ce s-a ajuns aici ,dau doar un mic indiciu ,nu ne-am putut permite (material)ceea ce alti copii (parinti )si-au permis .Va multumesc pentru intelegere .