avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate Colectia 67

Activitate Colectia 67

Buna ziua.
Reprezinta un sindicat mic cu 25 de membrii,de 8 martie am dreptul prin lege sa dau tichete cadou la cererea membrilor?Și care este legea și metodologia legala.Multumesc
art150 ,alin1 din Codul Muncii contrazice teoria domnului Vasile
Buna ziua. Lucrez intr o gradinita. In data de 14.09 2020 am fost mutata la alta gradinita conform arondarii unitatilor scolare pe anul 2020, fara sa mi se aduca la cunostinta. In data de 15 09.2020 mi s a trimis prin posta o decizie de mutare dupa care in 25.09 2020 aceasta a fost revocata . si radiata de angajator.Arondarea a ramas aceeasi ,cu mine in alta locatie decat cea din contractul de munca. Ce pot face?
Unde merg sa lucrez,la vechiul loc de muncă sau la cel nou?
Buna seara.Sunt as medicala la un cabinet scolar.Sunt bolnava ,diagnostic leucemie,am dreptul la 1,6 an de concediu medical ptr tratament cu citostatice si radioterapie.Va rog sa mi spuneți daca am dreptul la salariu întreg ,adică brut ,fara sa mi se retina impozitul si la concediu de odihna plătit având in vedere ca sunt in medical acum ptr tratament lunar timp de 1 an si 6luni? Direcția de Asistenta Sociala îmi virează salariul net ,îmi oprește impozitul,refuza sa plătească concediul de odihna pe anul 2017,Sunt in concediu medical din septembrie 2017.Cui pot sa ma adresez daca am dreptate?Va mulțumesc ptr ajutor
In luna martie am toată luna concediu.Va rog spuneți mi beneficiez de cei 15% spor de pediatrie.Lucrez ca as medical.Va mulțumesc.
Daca din 2009 pana in 2017 am lucrat cu contract individual de munca,Din 2017 decembrie sunt intr un sindicat nereprezentativ(24 membri),acesta poate negocia un contract colectiv de munca la nivel national pe ramura cu angajatorul,diferit de cel individual?
Discuție Salarizare
Va rog sa mi spuneți din ce fonduri legale sunt plătite asistentele medicale din cabinetele școlare .Sunt angajata din anul 2000.Exista un protocol intre Ministerul Sănătății si Direcția de Asistenta Sociala respectiv Primarie,daca mai este valabil