avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1832 soluții astăzi
Forum Activitate wraith

Activitate wraith

Discuție Prescriere
Bună ziua am o problema și as vrea sa ma lămuriți. Am fost sunat de către o firma de recuperare EOS KSI în care îmi este solicitat sa plătesc suma de 180 lei reprezentand o datorie de la banca Transilvania. M am interesat și am aflat ca este vorba de comisionul ptr cardul de credit ce l am avut la BT. În anul 2013. În anul 2017 BT a cesionat datoria către EOS KSI. Iar acum în 2018 ma stresează cu telefoane sa le plătesc datoria. Ce pot face în aceasta situație? Pot apela la dreptul de prescriere? O zi buna
Buna ziua, de ceva vreme administratorul blocului adaugă la cheltuielile lunare de întreținere și penalizarea la restanta întreținere. Am obs ca pe luna decembrie cota la întreținere era afișată în val. De 707 lei. Mi-a sărit în ochi suma imensa. Am cerut explicații și mi-a spus ca este inclusa și penalizarea de 547 lei. Ori eu știu că intretinerea trebuie afișată separat fata de penalizare. Pe luna ianuarie aceeași problemă intretinerea afișată este de 698.lei.aceleasi întrebări același răspuns. Am încercat să-i explic că se afișează separat penalizarea fata de întreținere. Refuza sa accepte asta. Vorbind cu președintele el mi-a răspuns sec. Știe administratorul mai bine decât mine ce face. Este corect ceea ce-a face? Și dac nu am reușit să rezolv problema cu administratorul și nici cu președintele unde ar trebui sa ma adresez. ?va multumesc
buna ziua , as putea primi un model de calcul al penalizarilor la intretinere,pe o perioada de 1 an cu o intretinere medie lunara restanta de 150 lei?am o restanta de 1 an la intretinere am inceput sa achit dar in loc sa scada creste..si nu achit 100-200 lei..cam 600-700-lei pe luna achit dar tot nu scade.am observat ca intr-o luna mi-a acalculat intretinerea de 707 lei intreband de ce este asa de imensa in conditiile in care am centrala mi-a raspuns ca din suma aia 550 lei sunt penalizarile.dar cum sa aduni penalizarile la luna de intretinere si sa o afisezi ca intretinere pe luna?? in felul asta a adaugat 707 lei la intretinere,
robertsofelea@yahoo.ro..va multumesc
Buna ziua dacă se poate as putea primi un tabel sau un exemplu de calcul al penalizarile la intretinere?mie administratorul mi-a pus penalizare echivalentul cotei de întreținere. Am avut pe o luna 356 lei penalizarea a fost 356 total 712 următoarea la fel și uite așa am ajuns într-un an de restanta de 42 mi-l restanta și 42 penalizări. Robertsofelea@yahoo.ro mtumesc