avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriela66

Activitate Gabriela66

Buna ziua! Baiatul meu a primit ieri, 19.06.2017, Decizie de impunere anuala pentru stabilirea contributiei de asigurari sociale de sanatate pentru anul 2012, fiind incadrat la art. 52, alin. (1) lit. b)-d)din Codul fiscal. Este vorba de un part-time, cu acte in regula. Nu am fost lamurita suficient de cei de la institutia abilitata sa emita aceasta decizie; mi-au spus ca au mai emis in 2015 una ( pe care nu am primit-o), ca apoi s-au anulat toate deciziile de genul( se pare ca au fost vizati multi care au prestat activitate in aceasta forma), ca trebuie sa platesc suma in termen de 60 de zile. Intrebarea mea este de ce aceasta recalculare dupa atatia ani, mai ales ca firma unde a lucrat baiatul este serioasa, iar documentele au fost intocmite legal. Ar mai fi ceva de facut( in afara de a plati suma respectiva)? Va multumesc! O zi buna!
Răspuns la discuția firme recuperari creante
In "satul" Slobozia din Ialomita, unde toti se cunosc cu toti, greu sa gasesti avocatul bun sfatuitor si aparator. Se pare ca nu am nimerit tocmai pe cel potrivit, din moment ce mai mult m-a descurajat, decat sa ma incurajeze, inca de la prima intalnire. Multumesc mult pentru sfaturile sincere! O seara buna!
Răspuns la discuția firme recuperari creante
Nu am mai avut sansa asta. Marti data postei-directorul meu a intrat in posesia instiintarii de poprire.In aceeasi zi am mers la avocat, sa demarez repede contestatia la executare, iar ieri, miercuri am constatat ca-mi blocasera conturile bancare de luni. Ce sa mai contest? Cat sa stau cu conturile blocate?
Răspuns la discuția firme recuperari creante
Hai sa va povestesc ce mi s-a intamplat mie. In nov. 2010 am fost executata silit pentru un credit la o banca.Am ramas fara casa din aceasta cauza. In iunie 2013 m-a sunat o firma de recuperare ca au preluat de la banca respectiva dosarul meu, cu vreo 17 mil lei vechi restanta. Nu au vrut sa ma creada ca am fost executata silit, ca am achitat tot la vremea respectiva. M-au hartuit 3 ani telefonic, apoi au tacut subit un an. La inceputul acestei saptamani mi-au facut poprire pe conturi executori din partea unei alte firme de recuperare care nu figureaza pe acel tabel. Deci! Traim in Romanica si este posibila orice magarie !
Dupa ce m-a hartuit Kruk-ul aproape 3 ani, au tacut un an si m-am trezit cu poprire pe salariu de la Secapital s.a.r.l. Culmea e ca sunt executata silit pe un dosar pe care s-a operat executarea silita in urma cu 7 ani. Sa fac contestatie le executare si cerere de suspendare a executarii- frectie la picior de lemn si bani cheltuiti inutil. Deci....asteptati-va la surprize oricand!
Buna seara! In noiembrie 2010 am fost executata silit si am achitat executorului integral suma datorata bancii creditoare. In iunie 2013 am fost contactata de o firma de recuperare si informata ca mi-au preluat dosarul de la banca respectiva, figurand cu o suma restanta. M-am prezentat la banca respectiva, unde directoarea mi-a spus ca la momentul platii datoriei prin executor, se mai acumulasera niste sume in urma unor recalculari si i-au adus la cunostinta executorului. Pe mine nu m-a informat insa nimeni asupra datoriei restante in intervalul nov. 2010-iunie 2013, cand m-a sunat firma de recuperare. Contactand executorul, acesta a recunoscut ca a refuzat sa se mai implice in recuperare. Am depus o cerere de eliberare a unui document din care sa rezulte ca la 4 nov. 2010 i-am achitat integral darile catre banca, inclusiv onorariul sau. A refuzat chiar si sa-mi inregistreze cererea. Firma de recuperare m-a hartuit telefonic cam 3 ani, eu explicandu-le ca am chitantele doveditoare de plata, insa ei dorind un raspuns oficial de la executorul respectiv, ceea ce eu nu am avut cum, din cauza relei-vointe a acestuia. Dupa un an de tacere a recuperatorilor, am primit instiintare de poprire a 1/3 din venitul lunar din partea unei alte firme de recuperare, in urma incuviintarii executarii silite pronuntata de Judecatoria de pe raza localitatii de domiciliu. Voi contesta executarea si voi cere si suspendarea acesteia. Am insa o nedumerire: daca executorul someaza unitatea unde lucrez, ca in termen de 5 zile sa actioneze asupra salariului, ce sanse imi ofera demersurile mele in instanta? Va multumesc! O seara buna!