avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1821 soluții astăzi
Forum Activitate nickoletta

Activitate nickoletta

Mi s-a schimbat fisa postului fara incheierea unui act aditional semnat de mine si la un mod aberant si abuziv. Am semnat-o cu mentiunea ca nu sunt de acord cu noaua fisa de post. Vreau sa o contest, Unde sa ma adresez? Este litigiu de munca sau pot face plangere penala pentru abuz in serviciu
Răspuns la discuția SEFII IERARHICI AI ANGAJATULUI
Merci Cornel
mai am o problema,...mi s-a desfacut CIM disciplinar fiindca nu am respectat un ordin de serviciu al managerului de a semna listele de inventar fara efectuarea inventarului. M-a socat tupeul cu care mi-a dat ordinul de serviciu. Exista in lumea asta o lege care sa ma oblige la asa ceva? Lucrez intr-o institutie publica fratilor...!

Cornel Vasile a scris:

Codul muncii nu prevede o astfel de obligatie .. procedura privind raporturile de subordonare trebuie sa fie reglementata fie in reg.intern fie in R.O.F. , fie aparte intr-un alt document.

In conditia in care un angajat primeste un ordin de la manager, seful suprem, ce obligatie are angajatul? Sa si anunte seful ierarhic?
Ce art. din codul muncii prevede aceste reglementari?
Pot fi obligata sa preiau o gestiune daca nu particip la inventar, in conditiile in care mi se aduce la cunostinta ca inventarul a fost facut de o comisie?
Mii de multumiri lulix. Imediat o sa ma apuc de studiat, pentru ca incompetentii astia iata, continua cu abuzurile in serviciu. Sper sa ma ajute sa lamuresc situatia cu canalul pentru colectarea apelor pluviale altfel am de sapat un sant de 50 de metri..:d
o lege care prevede aspectul asta, mai clar. m-ar interesa, deoarece primarul sustine ca nu-i treaba lui.
in cazul in care l-as face eu, presupun ca-mi trebuie o autorizatie, un PUZ ...???
Am cumparat o casa la tara.
Cand ploua, din cauza ca nu exista canale de colectare nici pe deal si nici prin sat, mi se inunda casa. Cine are obligatia de a sapa acele santuri? Proprietarul, in dreptul proprietatii lui, sau primaria?