avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters423422

Activitate ContSters423422

Multumesc pentru raspuns!Dar daca tatal nu este de acord ce pot face?
Buna ziua!
Sunt divortata cu 2 copii minori,custodie comuna cu domiciliul la mama.Ma intereseaza daca s-ar putea schimba domiciliul minorilor pe o perioada determinata de timp(aprox. 6 luni),de la mama la tata,deoarece voi fi plecata din tara cu serviciul.Si daca se poate in ce ar consta procedurile?Multumesc!
Buna ziua!Sunt cam in aceeasi situatie,doar ca avem 2 copii,custodie comuna iar tatal nu este implicat deloc de 1 an de zile.Nu ii ia in week-end,nu ii suna,ba chiar le-a blocat nr.de telefon.Am achizionat un sejur la mare in Bulgaria si am nevoie de procuri pt.pasaport si iesire din tara.I-am trimis mail,scrisoare la serviciu(nu ii stiu adresa de domiciliu) si nu vrea sa raspunda.Cum as putea obtine custodie exclusiva daca nu il intereseaza deloc copiii lui?
Da,este vorba si de procura prin care isi da acordul sa ii pot scoate din tara si o procura prin care le pot face pasaport.Nu se pune problema ca se suprapune cu perioada tatalui de legaturi cu copiii,deoarece nu i-a luat decat un week-end din 2015,iar cand i-a luat al doilea week-end in ianuarie 2016 a fost dat afara din casa de concubina, cu copii cu tot.Si de atunci a intrerupt legatura cu ei,nu i-a luat in nicio vacanta si nici la telefon nu vorbeste cu ei,le-a blocat numerele de telefon.Sper sa o rezolv cat mai usor.Multumesc ptr.raspunsuri!
Deci hotararea respectiva va fi doar pentru sejurul de acum?Eu credeam ca este pe o perioada de timp limitata(de exemplu un an-doi).....adica la anul daca vrem sa calatorim din nou afara din tara, iar trebuie sa facem acelasi demers?Multumesc!
Multumesc pt. raspuns!As dori sa stiu cererea pe fond si ordonanta presedintiala unde se depun?O sa am nevoie de un avocat?Si cat ar dura procedura aceasta?

Buna seara! As dori sa stiu cum pot proceda in cazul in care sunt divortata,am doi copii,custodie comuna cu domiciliul la mama si am achizitionat un sejur la mare in Bulgaria,iar tatal copiilor (care a intrerupt legatura cu copii de 1 an de zile,ba le-a blocat si telefoanele)nu vrea sa imi dea declaratie notariala sa le fac pasapoarte si sa ii scot din tara?Si ce trebuie sa fac sa obtin custodie exclusiva sa nu mai stam la mana lui?
Multumesc!