Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum poate dovedi mama ca l-a anuntat pe tata si ca ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum poate dovedi mama ca l-a anuntat pe tata si ca acesta nu a raspuns solicitarii

Parintii au custodie comuna. Minorul locuieste cu mama. Mama ii solicita tatalui sa se implice in activitatea scolara, in activitatile extrascolare, sa mearga impreuna la medic, etc. Tatal nu raspunde la solicitari. Ce se intampla? Cum poate dovedi mama ca l-a anuntat pe tata si ca acesta nu a raspuns solicitarii? Multumesc!
sa faca solicitarile prin email sa mesaje text
Consuela Scarlat, Avocat
Eventual pe adresa de mail de la servici daca o are, sau ar putea trimite notificare la adresa lui sa ii transmita o adresa de mail pe care sa ii comunice informatii despre copil.
Hotărârea e definitivă? Dacă NU, faceţi urgent apel.
Comunicaţi cu domnul tată numai în scris, cu siguranţă are adresă de email; dacă nu are, are un număr de telefon la care să-i trimiteţi SMS, pe care îl veţi salva, ca şi dovadă.În fiecare zi de program de vizită, chemaţi un martor să vadă că nu vine, eventual faceţi un tabel cu datele când trebuia să vină şi n-a venit şi rugaţi martorul să semneze.
Înainte de fiecare zi de program de vizită, scrieţi-i mail şi-l întrebaţi dacă vine, să pregătiţi copilul de plecare.După ce nu vine, scrieţi-i iarăşi că a fost aşteptat.
Vă aşteaptă o perioadă lungă de stres şi învinuiri, toate în interesul superior al copilului.
Martonze, utilizator
Nu se intampla nimic. Pentru ce aveti nevoie de dovezi?
Depinde de ce i s-a dat si a fost obligat...ca fiind necesar si suficient...prin hotararea definitiva a instantei. Daca plateste pensia si vine la program...nu aveti temei in a-i solicita mai mult. Asadar...ce vreti sa dovediti?
Incercati sa intelegeti ca, odata divortul pronuntat, nu mai aveti la dispozitie balacareala casnica cum ca dvoastra tre sa va ocupati de toate nevoile copilului.
asaofi, utilizator