avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Iesire din tara cu minori,custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Iesire din tara cu minori,custodie comuna

Buna seara! As dori sa stiu cum pot proceda in cazul in care sunt divortata,am doi copii,custodie comuna cu domiciliul la mama si am achizitionat un sejur la mare in Bulgaria,iar tatal copiilor (care a intrerupt legatura cu copii de 1 an de zile,ba le-a blocat si telefoanele)nu vrea sa imi dea declaratie notariala sa le fac pasapoarte si sa ii scot din tara?Si ce trebuie sa fac sa obtin custodie exclusiva sa nu mai stam la mana lui?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Dana Moga , utilizator 13:43, 19 Martie 2019
Dacă aveți dovezi ale faptului că tatăl nu vrea să-și dea acordul pentru vacanța copiilor, puteți să formulați o cerere având ca obiect suplinirea acordului, iar odată cu cererea pe fond puteți depune o ordonanță președințială având același obiect.
Ultima modificare: Miercuri, 1 Martie 2017
Adrian ALBU, Avocat
Multumesc pt. raspuns!As dori sa stiu cererea pe fond si ordonanta presedintiala unde se depun?O sa am nevoie de un avocat?Si cat ar dura procedura aceasta?

E suficienta ordonanta ptr o judecare rapida si ptr faptul ca e o hotarare valabila doar ptr respectivul sejur. Actiunea se introduce la judecatoria in raza careia locuiti cu minorul. Nu e foarte complicat dar ati avea nevoie de un avocat. E posibil ca in max 1 luna de la depunerea actiunii, sa rezolvati
.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Martie 2017
asaofi, utilizator
Deci hotararea respectiva va fi doar pentru sejurul de acum?Eu credeam ca este pe o perioada de timp limitata(de exemplu un an-doi).....adica la anul daca vrem sa calatorim din nou afara din tara, iar trebuie sa facem acelasi demers?Multumesc!
In primul rand veti obtine posibilitatea de a-i face pasaport. Apoi, ptr iesirile urmatoare, veti avea modelul de cerere, in caz in care tatal nu va va da acordul. Daca va pierde 1-2 ori si se va consemna ca v-ati intors la timp, ma indoiesc ca va continua cu opunerile.

Alte discuții în legătură

Buna ziuabam si eu o intrebare eu am sub custodia mea 2 minori ... Marianaciulica278@gmail.com Marianaciulica278@gmail.com Buna ziua am si eu o intrebare eu am sub custodia mea 2 minori doar ca avem custodie comuna cu domiciuliul la mine,mama si asi dori sa plec cu copii in ... (vezi toată discuția)
Cum poate dovedi mama ca l-a anuntat pe tata si ca acesta nu a raspuns solicitarii mara2017 mara2017 Parintii au custodie comuna. Minorul locuieste cu mama. Mama ii solicita tatalui sa se implice in activitatea scolara, in activitatile extrascolare, sa mearga ... (vezi toată discuția)
Cum trebuie sa depun o ordonanta presedintiala aimetti aimetti Buna ziua, Prietena mea actuala este casatorita in continuare cu sotul ei dpdv legal, dar el a plecat din casa si a lasat-o balta cu copilul si nu vrea sa ... (vezi toată discuția)