Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Iesire din tara cu minori,custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Iesire din tara cu minori,custodie comuna

Buna seara! As dori sa stiu cum pot proceda in cazul in care sunt divortata,am doi copii,custodie comuna cu domiciliul la mama si am achizitionat un sejur la mare in Bulgaria,iar tatal copiilor (care a intrerupt legatura cu copii de 1 an de zile,ba le-a blocat si telefoanele)nu vrea sa imi dea declaratie notariala sa le fac pasapoarte si sa ii scot din tara?Si ce trebuie sa fac sa obtin custodie exclusiva sa nu mai stam la mana lui?
Multumesc!
Dacă aveți dovezi ale faptului că tatăl nu vrea să-și dea acordul pentru vacanța copiilor, puteți să formulați o cerere având ca obiect suplinirea acordului, iar odată cu cererea pe fond puteți depune o ordonanță președințială având același obiect.
Adrian ALBU, Avocat
Multumesc pt. raspuns!As dori sa stiu cererea pe fond si ordonanta presedintiala unde se depun?O sa am nevoie de un avocat?Si cat ar dura procedura aceasta?

E suficienta ordonanta ptr o judecare rapida si ptr faptul ca e o hotarare valabila doar ptr respectivul sejur. Actiunea se introduce la judecatoria in raza careia locuiti cu minorul. Nu e foarte complicat dar ati avea nevoie de un avocat. E posibil ca in max 1 luna de la depunerea actiunii, sa rezolvati
.
asaofi, utilizator
Deci hotararea respectiva va fi doar pentru sejurul de acum?Eu credeam ca este pe o perioada de timp limitata(de exemplu un an-doi).....adica la anul daca vrem sa calatorim din nou afara din tara, iar trebuie sa facem acelasi demers?Multumesc!
In primul rand veti obtine posibilitatea de a-i face pasaport. Apoi, ptr iesirile urmatoare, veti avea modelul de cerere, in caz in care tatal nu va va da acordul. Daca va pierde 1-2 ori si se va consemna ca v-ati intors la timp, ma indoiesc ca va continua cu opunerile.