avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Activitate burlan023

Activitate burlan023

Buna ziua! Pe scurt, mama casnica de 12ani iar tata in tot acest timp a facut cateva imprumuturi bancare faca ca nimeni sa stie si nici sa stim ce a facut cu banii. De ceva timp au inceput sa vina plicuri cu sumele datorate si pt executare silita pt casa unde sunt amandoi parintii proprietari.
Intrebarea este daca mama isi poate pierde casa tinand cont ca ea nu este codebitor sau girant la niciun imprumut al tatalui si nici nu are venituri de 12ani dar sunt amandoi proprietari pe casa.
Eu sunt singurul lui copil sau mostenitor si ma gandesc sa nu am probleme pe viitor in cazul in care se intampla ceva rau cu el si nu isi achita sumele enorme. imi poate pune poprie pe salariu sau executare pe apartamentul meu unde sunt doar cu proprietar ?
Va multumesc pt rabdare!
Răspuns la discuția Cetatean turc
Multumesc frumos pentru raspuns
Discuție Cetatean turc
Buna ziua. Un cetatean turc cu permis de sedere definitiv in romania vrea sa calatoreasca in suedia, intrebarea este urmatoare: are nevoie de viza pt suedia ?
ma gandesc sa deschid un proces pentru a castiga custodia totala si pentru a putea pleca apoi cu copilul fara acorul lui. nu stie nimeni nimic de el de 4 ani si nu as avea cum sa iau legatura pentru a face o procura. deci singura solutie ramane un proces pentru custodie dar unde cu siguranta nu se va prezenta. in acest caz de neprezentare a tatalui ce se va intampla ? stiti cumva cam cat ar dura procesul in cazul in care el nu se prezinta ? multumesc
daca deschid un nou proces pentru a obtine custodia totala credeti ca este sansa sa o castig ? tatal de 4 ani nu s-a interesat de copil si nu a platit niciodata pensia alimentara pe care este obligat sa o plateasca. este de ajuns sa dovedesc ca nu s-a interesat de copil niciodata pentru a castiga eu custodia?
cand ne-am judecat pentru pensie alimentara si pentru domiciliul fetitei mele nu s-a discutat atunci nimic de custodie si nici nu este specificat in niciuna dintre cele doua hotarari pe care le am. procesul a fost in 2012. din 2012 si pana azi nu a platit nici macar o luna pensia alimentara si nici nu o viziteaza in toti acesti ani. multumesc
buna seara. daca detin o hotarare judecatoreasca definitiva prin care domiciliul fetitei este la adresa mea mai este necesar si alte acte din partea tatalui fetitei mele pentru a putea sa plec cu ea in alta tara? cum ar fi si hotarare judecatoreasca pentru ca intreaga custodie sa o exercit eu ca mama ? noi nu am fost casatoriti legal dar fetita ii poarta numele iar eu detin o hotarare prin care trebuie sa primeasca pensie alimentara copilul din partea tatalui ceea ce nu a primit de 4 ani si mai detin o hotarare prin care domiciliul fetei este la adresa mea. este de ajuns pentru a putea pleca cu ea din tara? multumesc frumos pt raspuns