avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1394 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters423940

Activitate ContSters423940

care este procedura divortului administrativ.Nu mai gasesc pe site-ul primariei.Care este taxa,se poate plati intr-un cont? si care sunt actele necesare? multumesc
Buna seara.Strabunica mea a avut mostenire cu toate actele,de la tatal sau mai multe terenuri.Aceasta a murit tanara,ramanand bunica mea,aceasta fiind crescuta de unchiul si matusa ei.In momentul in care bunica s-a casatorit,unchiul si matusa ei au vandut cu chitanta de mana aceste proprietati.Intr-un final toate actele,semnate,stampilate au ramas la bunica mea.Aceasta a incercat sa recupereze terenurile incercand sa trimita cereri catre primaria din Calvini,Judetul Buzau prin care isi cere dreptul la proprietate.A fost acolo,au fost gasite in arhiva actele.Primaria a respins cererea.Aceste proprietati sunt detinute de alte persoane,presupun ca aceste persoane au primit acte de la primarie pe ele. Primarul prin 1995 i-a spus bunicii mele ca nu stie ce proprietate sa il lase in pace cu proprietati. Intrebarea mea este. Eu ca nepoata si stranepoata,singura de altfel.Detin in acest moment,toate actele care fac dovada acestor proprietati,locul lor,copiile din arhiva,certificatele de nastere ale bunicilor,strabunicilor,cum pot recupera ceea e a intrat in posesia altora fara stiinta noastra? multumesc
Răspuns la discuția Demisie si drepturile angajatului
aceste angajamente de plata pe care le au angajatii nu sunt specificate in contractul de munca :in cazul demisiei" ce se poate intampla.Tocmai de aceea ma gandesc ca nu cumva sa mi se opreasca salariul si drepturile mele fara ca acest lucru sa fie specificat.
Răspuns la discuția Demisie si drepturile angajatului
Angajamente de plata.cele in urma inventarelor.
Buna ziua,ma puteti ajuta cu un sfat.Lucrez intr-o firma de retail,iar ca angajat,mai exact consultant de vanzari avem o gestiune comuna.La inventare,intotdeauna ce este in minus se plateste de catre angajati,suma impartindu-se.In urma neintelegerilor care au aparut intre mine si angajator,am decis sa imi dau demisia,dar as vrea sa stiu nefiind specificat in contractul de munca aceste angajamente de plata in cazul demisiei,vreau sa imi dau demisia,iar drepturile mele sa imi revina si anume salariul,banii pe zilele de concediu,dar fara a-mi fii afectate din cauza angajamentelor.Cum se procedeaza?