avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandramarin

Activitate Alexandramarin

Sa achit ce?
Le pun pe cele vechi, nu?
Am chemat politia si seara urmatoare acei tineri au venit in numar tot mai mare cu masini si galagie.
Vi se pare normal?
Asociatia nu a vrut sa le taie, eu ce faceam nu ma mai duc la munca ca stau toata noaptea treaza?
Buna ziua,

La 3 metrii de fereastra apartamentului meu, administratorul a pus banci acum multi ani. Dupa pandemie se strang acolo tot felul de persoane, fac galagie si consuma alcool pana la 2-3 noaptea.
Am vorbit cu administratorul despre aceasta problema si a zis ca nu le taie .

Daca problema a persistat, le-am taiat singuri, numai ca vor sa ni le impute in mod abuziv cu unele noi.

Ce putem face?

Multumesc,
Alexandra
Buna ziua,

Un angajat, intr-o societate privata, poate primi tichete de masa si hrana (catering) de la anagajatorul sau pe ambele in aceiasi luna?

Multumesc,
Alexandra
Discuție Somaj tehnic
Buna ziua,

Procedura cu somajul tehnic din aceasta perioada se aplica unei companii nerezidente.

Multumesc!
Discuție Pensionare
In cazul primirii deciziei de pensionare (la limita de varsta) cum trebuie procetat? Se anunta firma in care lucreaza salariatul sau poate sa mearga in continuare la locul de munca fara sa anunte decizia de pensionare?
Buna ziua,

Daca un salariat are salariul de baza minim pe economie pentru o abatere disciplinara savarsita de acesta se poate aplica sanctiunea din art 248 al 1 lit c) reducerea salariului de bază pe o durată de 1-3 luni cu 5-10%; din codul muncii?

Va multumesc!
Ce forma legala poate avea o persoana fizica care realizeaza produse "handmade", fara caracter de permanenta? Ca liber profesionist in domeniul designului poti fi fara o calificare?
Multumesc!
Buna ziua,

Daca o organizatie nonprofit este infiintata din 2016 si nu a depus pana in prezent nicio declaratie . Cum se poate remedia situatia?
Răspuns la discuția Rolul HR in relatia cu sindicatul
Nu este specificat acest lucru, dar probabil ca reprezentat din partea firmei alaturi de responsabilul de productie, imputernicitul si administratorul firmei.