avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters424636

Activitate ContSters424636

Răspuns la discuția pensie de urmas,un raspuns va rog
va multumes foarte mult pentru raspuns,toate cele buna si multa sanatate
Răspuns la discuția Testament autentic
dar partea ce ii revine batranului de la fosta sotie eu pot so mai iau daca batranu decedeaza si nu sa facut succesiunea dupa fosta sotie ca nu vrea baiatu fostei soti so faca
? multumesc
Răspuns la discuția pensie de urmas,un raspuns va rog
Asta am inteles da eu am certificat de la 22 ani si acum am 25,eu ma incadrez ca orfan? Daca mor ambii părinții? Iau de la amândoi sau numai de la unul singur aici sunt nelamurit
Răspuns la discuția pensie de urmas,un raspuns va rog
asta am inteles,dar dupa moartea ambiilor parinti,pot sa iau de la amandoi sau numai de la unul singur ?
Discuție Succesiune
eu am un testament lasat de la un batran,care ingrijesc de el,batranul nu are copii,dar fosta sotia care a decedat ,are un baiat,succesiunea nu s-a facut dupa fosta sotie,in actele de casa e trecut si batranul ,fosta sotie,si baiatul sotiei decedate,dar baiatul nu vrea sa facem nici o seccesiune dupa mama lui,as vrea sa stiu,batranul mai are dreptul,la mostenire dupa fostia sotie daca decedeaza,si nu face succesiunea,si eu ce pot face cu testamentul lasat legator-universal,pot sa fac eu succesiunea cu baiatul fostei sotii decedate,si sa ii iau dreptul de mostenirede la fosta sotie a batranului,chiar daca el decedeaza,sau dupa moartea lui am dreptu numai la partea lui ce ii trecut in actele la casa,care sunt trecuti toti 3 ,batranul in viata,sotia decedata,si baiatul sotiei decedate,va multumesc foarte mult si astept un raspuns,toate cele bune ,
buna seara scuzati-ma ca postez pentru a doua oara dar chiar sunt nelamurit,si nu am alt venit inafara de indemnizatie si pensie pe caz de boala,si ma descurc foarte greu,locuiesc cu chirie si numai chiria e 300 ron,+mancare+utilitati,si tare mi-ar fi de ajutor daca mi-ati putea da un raspuns,daca as putea beneficia de pensie de urmas dupa ambii parintii sau doar dupa unul ,am indemnizatie de handicap de la varsta de 22 ani,acum am 25 ,pensia pe caz de boala o am de la 24,va multumesc foarte mult si astept un raspuns,toate cele bune cu stima Razvan Budoianu
Răspuns la discuția Vanzare garsoniera
trebuie sa fac niste acte anume ceva ? sau pot sa vand fara acte fara nimic ?scuzati-ma dar nu ma pricep mai deloc.....
Buna ziua eu am o casa cu un etaj ,la etaj se afla o garsoniera de 30 mp ,intrebarea mea pot sa vand doar separat doar garsoniera care se afla la etaj,?
buna ziua,verisorului meu i s-a acordat certificat de handicap grad accentuat primi 3 ani la chemat din an in an ,dupa 3 ani i s-a dat handicap accentuat permanent ,intrebarea mea e mai poate sa il cheme vreodata la comisie ,reevaluare,sau e pe viata ? adica poate sa stea linistit ca nu il mai cheama vreodata,el are schizofrenie paranoida
Discuție Succesiune
eu ingrijesc de un batran care nu are copii,insa sotia lui care a decedat are un baiat,batranul mi-a lasat testatament legatar universal pe toate bunurile lui mobile si imobile,dar dupa decesul sotiei nu s-a facut succesiunea ,pentru ca baiatul fostei sotii nu vrea,dupa decesul batranului pot sa imi iau partea batranului ,de la fosta sotie ?si succesiunea se mai face dupa decesul lui ? o pot face eu ca mostenitor al lui cu fiul fostei sotii,va multumesc mult si astept un raspuns,o zi buna