avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate Cozmin.c23

Activitate Cozmin.c23

Buna seara,
In luna normbrie 2019 societatea noastra a cumparat de la o societate din Cluj o cutie de viteza second-hand pretul ei fiind aproape 6500 Ron cu Tva incluzand o garantie de 6 de luni zile

Mentionez ca dupa de am montat cutia pe masina cutia de viteze a inceput sa scoata zgomote.am sunat la ei din nou si mi-au spus ca mi se pare mie.
Zilele acestea cutia a cedat,provocandu-ne si un prejudiciu de aprox 500 euro

Am trimis cutia la ei si mi-au spus ca nu o pot repara in garantie,si ca daca vreau sa mi-o repare ma costa 800 de euro,


Mentionez ca garantia a expirat in aprilie ,iar societatea noastra a reinceput activitatea dupa incetarea starii de urgenta mai exact dupa data de 10 mai ,masina plecand in cursa.

in timpul pandemiei am sunat la ei si nu ni s-a raspuns ,luand in calcul ca oamenii nu muncesc.

Cum am putea proceda sa ne recuperam pierderea? In baza legala cum ar trebui sa proceam ?





Buna seara ,

Am efectuat un transport pentru o companie de transport din Polonia , mentionez ca societatea nu a platit inca factura , aceasta fiind scadenta acum 2 luni de zile
Am apelat la o societate de recuperari , acestia raspunzandu-mi ca nu au reusit sa ia contact direct cu clientul

Mentionez ca intentionez sa-l dau in judecata pentru obtinerea debitului cat si a penalizarilor.
Care sunt procedurile de urmat pentru a-mi putea recupera creanta in afara de aceasta ? sau ce ma sfatuiti ?

Multumesc

O seara buna !
Buna ziua,

Astazi am primit o frumoasa scrisoare la sediul social, de la primarie cu titlul" aviz de inspectie fiscala"
Ma informeaza ca la data X trebuie sa ma prezint la ei cu o serie de documente
*impozit cladiri,impozit teren,impozit mij de transport ,taxa salubrizare...printre care si taxa viza autorizatie...

1.TAXA VIZA AUTORIZATIE.... ? ?? :O

Daca imi poate spune si mie cineva la ce se plateste aceasta taxa ?
Nu este cumva ilegala ?
Din informatiile culese am intelese ca ar fi pentru societatile care-si desfasoara activitatea de comert etc...
Mentionez ca nu desfasor nici o activitate in localitatea respectiva (unde este sediu social )
Activitatea principala a firmei este transporturi intracomunitare..(4941)

2.TAXA DE SALUBRIZARE...

Aceiasi poveste si cu taxa de salubrizare, atata timp cat societatea isi desfasoara activitatea in localitatea respectiva,de ce trebuie sa platesc aceasta taxa ?
Mentionez ca am contract de inchiriere cu o societate..in alta locatie...
Exista vre-o posibiltatea sa nu o mai platesc?