avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Taxa viza autorizare / taxa salubritate...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Taxa viza autorizare / taxa salubritate...

Buna ziua,

Astazi am primit o frumoasa scrisoare la sediul social, de la primarie cu titlul" aviz de inspectie fiscala"
Ma informeaza ca la data X trebuie sa ma prezint la ei cu o serie de documente
*impozit cladiri,impozit teren,impozit mij de transport ,taxa salubrizare...printre care si taxa viza autorizatie...

1.TAXA VIZA AUTORIZATIE.... ? ?? :O

Daca imi poate spune si mie cineva la ce se plateste aceasta taxa ?
Nu este cumva ilegala ?
Din informatiile culese am intelese ca ar fi pentru societatile care-si desfasoara activitatea de comert etc...
Mentionez ca nu desfasor nici o activitate in localitatea respectiva (unde este sediu social )
Activitatea principala a firmei este transporturi intracomunitare..(4941)

2.TAXA DE SALUBRIZARE...

Aceiasi poveste si cu taxa de salubrizare, atata timp cat societatea isi desfasoara activitatea in localitatea respectiva,de ce trebuie sa platesc aceasta taxa ?
Mentionez ca am contract de inchiriere cu o societate..in alta locatie...
Exista vre-o posibiltatea sa nu o mai platesc?


Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 22:39, 6 Aprilie 2017
Este vorba de avizul de functionare pe care trebuie sa-l obtineti initial de la primarie si apoi sa-l prelungiti anual si pentru care se plateste o taxa pana la 31 martie pentru anul curent. Pentru a va da avizul trebuie sa depuneti la primarie printre altele si contractul cu firma de salubritate si dovada platii la zi a acestuia. Daca punctul de lucru il aveti in alta localitate si la sediul social nu desfasurati niciun fel de activitate pentru firma, mergeti la ei cu acte doveditoare si explicati-le. Oricum la dosarul pentru avizul de functionare va cere si certificat constatator de la registrul comertului si se vede acolo cum sta treaba.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe locale pfa necroob necroob Buna ziua, Am primit de la primarie o scrisoare prin care mi se percep niste taxe: - Taxa Reclama si Publicitate (13.12.2017) - 35 lei - Taxa ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. am luat o mașină în leasing și am o problema ... pandiseba pandiseba Bună ziua. Am luat o mașină în leasing și am o problema la înregistrare la dgitl sector 4,am primit aviz nefavorabil, deoarece nu am contract cu agentul ... (vezi toată discuția)
Servicii proprii de salubritate. o firma, nemultumita de serviciile ... sissi24 sissi24 Servicii proprii de salubritate. O firma (S.R.L.), nemultumita de serviciile de salubritate oferite de catre societatea de salubritate ce opereaza in ... (vezi toată discuția)