Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Taxa viza autorizare / taxa salubritate...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Taxa viza autorizare / taxa salubritate...

Buna ziua,

Astazi am primit o frumoasa scrisoare la sediul social, de la primarie cu titlul" aviz de inspectie fiscala"
Ma informeaza ca la data X trebuie sa ma prezint la ei cu o serie de documente
*impozit cladiri,impozit teren,impozit mij de transport ,taxa salubrizare...printre care si taxa viza autorizatie...

1.TAXA VIZA AUTORIZATIE.... ? ?? :O

Daca imi poate spune si mie cineva la ce se plateste aceasta taxa ?
Nu este cumva ilegala ?
Din informatiile culese am intelese ca ar fi pentru societatile care-si desfasoara activitatea de comert etc...
Mentionez ca nu desfasor nici o activitate in localitatea respectiva (unde este sediu social )
Activitatea principala a firmei este transporturi intracomunitare..(4941)

2.TAXA DE SALUBRIZARE...

Aceiasi poveste si cu taxa de salubrizare, atata timp cat societatea isi desfasoara activitatea in localitatea respectiva,de ce trebuie sa platesc aceasta taxa ?
Mentionez ca am contract de inchiriere cu o societate..in alta locatie...
Exista vre-o posibiltatea sa nu o mai platesc?

Este vorba de avizul de functionare pe care trebuie sa-l obtineti initial de la primarie si apoi sa-l prelungiti anual si pentru care se plateste o taxa pana la 31 martie pentru anul curent. Pentru a va da avizul trebuie sa depuneti la primarie printre altele si contractul cu firma de salubritate si dovada platii la zi a acestuia. Daca punctul de lucru il aveti in alta localitate si la sediul social nu desfasurati niciun fel de activitate pentru firma, mergeti la ei cu acte doveditoare si explicati-le. Oricum la dosarul pentru avizul de functionare va cere si certificat constatator de la registrul comertului si se vede acolo cum sta treaba.