Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatia de funcționare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatia de funcționare

Bună. Pentru o firmă de transport cod caen 4941, care nu isi desfasoară activitatea la sediu, este necesară autorizatia de functionare de la primărie? Multumesc
Autorizatia de functionare de la primarie este obligatorie. Aceasta autorizatie o puteti obtine numai dupa ce obtineti celelalte autorizatii cerute de lege pentru firma dvs.
Trebuie sa va regasiti in evidenta primariei la taxe si impozite.
Eu desfasor activitate la terți, nu la sediu. Pentru ce sa ma autorizeze? Iar conform OG 99/2000 privind comercializarea produselor și serviciilor de piață, anexa 3, codul caen 4941- transportul rutier de marfuri, nu se află in lista societatilor care sunt obligate să detina autorizatie de funcționare.
Inregistrarea la primarie e una, autorizarea e alta cred eu.
Inca nu sunt convins. Multumesc oricum.
gi-jane2, moderator