avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate peterpan17

Activitate peterpan17

Buna seara.
Am cumparat acum cateva zile de la un magazin (walk...) 5 camasi fara a le proba crezand ca imi sunt bune la marime.ajungand acasa le-am probat si imi sunt mici.
bonul fiscal l-am pierdut dintr-o eroare ; am facut plata cu cardul, pot obtine extras cu cont cu aceasta tranzactie.
Am mers din nou la magazin pt a schimba camasile cu un nr de mai mare; dar am fost refuzat pe motiv de lipsa bon fiscal.
Am cerut un duplicat de pe bonul fiscal si am fost refuzat pe motiv ca nu este posibil asa ceva; teoretic trebuie sa fie acel duplicat in contabilitatea lor.

Ae as putea face in aceasta situatie absurda?
Daca as cere banii inapoi as intelege; dar eu doresc o alta marime din acelasi produs.

buna ziua

In decembrie 2009 am luat un credit de 47500eur de la brd pt achiziția unui apartament prin programul prima casa pe 30 ani.acum câțiva ani știu ca s-a anulat un asa numit comision de administrare (nu știu dacă acesta e numele corect si complet ) ; însa nu știu dacă în cazul meu care ar fi acesta. în contractul de credit am găsit următoarele informații pentru comisioane :
-comision lunar de gestionare a creditului , la data prezentei : 0.1 % din soldul creditului.
-comision lunar de gestionare a contului curent , la data prezentei : 0.7Eur.
- comision anual la fondul de garantare : 0.37% din sold.

in extras de cont apar următoarele info :
-Comision gestiune pachet; valoare 1.9 EUR pt iuni e2018.
-Comision administrare credit; valoare 38 EUR pt iunie 2018

intre timp am aflat ca acel comision nu se mai percepe și as fi interesat dacă în cazul meu as putea face ceva; și dacă acel comision este abuziv.
Răspuns la discuția mostenire apartament
meci de răspuns.
o idee este ca in cazul in care unul din părinti va deceda , la succesiune trebuie sa vine si cei 4 frații vitregi ? pot avea / invoca vreo pretenție materiala ?
sau ei pot contesta actele care le fac părintii fiicei lor , de ex donația apartamentului ?pot obține o cota din el?
aici e nedumerirea ce mai mare.
ținând cont de situația din familie , nu as vrea ca peste ani sa avem divergente.
buna ziua.
se de speța următoare:
doi părinti tata A si mama B ; s-a căsătorit fiind ambii divorțați ; au o fata , acum majora (căsătorita ) , peste 30 ani.
tata A are dintr-o căsătorie anterioara : 2 copii; ambii majori.
mama B are dintr-o căsătorie anterioara tot 2 copii; tot majori.

acum au o dilema vis a vis de moșteniră locuinței , un apartament cumpărat de ei;cumpărat cu contract de vânzare cumpărare acum 5 ani. Fiind în vârsta s-a gândit care act ar fi de făcut pt a oferi fetei locuința pe care o poseda, în eventualitatea ca poate e posibil ca ceilalți 4 frati vitregi sa își ceara drepturile la un moment dat.

din cei 4 frați vitregi, doar unul are legături strânse cu familia ; restul nu au legături decât slabe cu familia ; la telefon mai mult si vizite mult mai rar.
pana acum nu s-a adus in discuție situația apartamentului dar dorim sa știm cum ar fi bine sa procedam legal.


Răspuns la discuția Amenintare la locul de munca
Buna.dar de ce nu pot fi utilizate inregistrarile audio?martori dificil de sdus
Răspuns la discuția Amenintare la locul de munca
ContSters331166 a scris:

Mergi mai bine si faci plangere la procuratura , apoi procuratura v-a trimite plangerea pentru anchetare la politie , ca sa nu mai existe suspiciuni ca se va masca totul si sa nu puteti face nimic apoi ...




buna

am o cunostinta care are la servici o situatie similare , a fost amenintata de catre un alt angajat , amenintari inclusiv cu vatamarea corporala.
dupa ea , nu crede ca are sanse daca face vreo reclamatie sefului pt ca nu se implica acesta.

ca probe, poate aduce inregistrari audio cu acea persoana cand ameninta si vorbeste vulgar? are o teama ca aceea persoana o poate ataca in afara orelor de program pt ca e capabila de asa ceva.
merci.