avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate NUCICOM

Activitate NUCICOM

Răspuns la discuția PENSIE HANDICAP II
Multumesc mult, sanatate multa!
Buna ziua, sunt persoana cu handicap accentuat permanent nerevizuibil, nu am stiut pina in acest moment ca pot si eu beneficia de pensie de invaliditate traiesc doar din indemnizatie de 272 ron , am fost la casa de pensii sa depun si eu dosar cu actele pe care le am , cei de acolo au spus ca trebuie sa merg iar la comisie . Nu mai inteleg nimic , daca sunt nerevezuibil de ce sa merg iar la comisie , sunt total in ceata nu stiu de unde sa incep , de ce acte am nevoie ce trebuie sa fac , Daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi va multumesc din suflet.
Buna ziua , sunt persoana cu handicap bolnav de epilepsie , pina la 44 ani nu am reusit sa fac mai nimic inafara de medici , tratamente .Acum sunt stabilizat cit de cit se pare ca formula de tratament pe care o am in acest moment functioneaza si sunt rezultate. Problema mea este urmatoare -am o indemnizatie de handicap de 271ron si tratament gratuit care este destul de scump daca ar fi sa il cumpar, parintii mei au murit si eu am mostenit ce aveau ei pamint, casa . E tot ce am. Am hotarit sa imi fac o intrep. indiv si sa aplic pentru fonduri europene , incerc sa fac ceva pentru viata mea sa construiesc ceva .Intrebare ;daca eu fac toate astea mai beneficiez de indemnizatie si gratuitati in sanatate lucruri care imi sunt indispansabile pentru existenta mea si asa foarte grea . In acest moment nu am nici un alt venit.Multumesc!

Buna ziua , sunt persoana cu handicap bolnav de epilepsie , pina la 44 ani nu am reusit sa fac mai nimic inafara de medici , tratamente .Acum sunt stabilizat cit de cit se pare ca formula de tratament pe care o am in acest moment functioneaza si sunt rezultate. Problema mea este urmatoare -am o indemnizatie de handicap de 271ron si tratament gratuit care este destul de scump daca ar fi sa il cumpar, parintii mei au murit si eu am mostenit ce aveau ei pamint, casa . E tot ce am. Am hotarit sa imi fac o intrep. indiv si sa aplic pentru fonduri europene , incerc sa fac ceva pentru viata mea sa construiesc ceva .Intrebare ;daca eu fac toate astea mai beneficiez de indemnizatie si gratuitati in sanatate lucruri care imi sunt indispansabile pentru existenta mea si asa foarte grea . In acest moment nu am nici un alt venit.Multumesc!
Multumesc pentru raspuns , pot face dovada studiilor, dar ca forma juridica doresc doar I.I trebuie sa fiu casatorit neaparat??????
Buna ziua,doresc sa infiintez I.I pentru agricultura dar nu sunt casatorit , sunt singur , cei de la Reg . au spus ca pot infiinta doar I.Familiala cu un frate nici asta nu am .Ce pot face ???, am pamint , am casa , doresc sa accesez niste fonduri sa dezvolt o mica afacere . Va rog sa ma ajutati cu o sugestie , cu un raspuns.Multumesc1