avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1891 soluții astăzi
Forum Activitate Amatioae Elena

Activitate Amatioae Elena

Buna ziua!spuneti.mi va rog se poate lua concediu prenatal in conditiile in care am terminat somajul acum 2 luni si in prezent nu lucrez nicaieri?
Buna ziua!stiu ca pentru a primi indemnizatia trebuiesc 12 luni sin 24 lucrate nu neaparat consecutiv...in cazul in care ele sunt succesiv ...este adevarat ca intre lunile lucrate nu trebuie sa fie o pauza mai mare de 1 luna jumatate?se pierde indemnizatia?
Data nasterii va fii probabil 12-18 septembrie 2017.am lucrat de la 22.03.2016-17.11.2016 apoi somaj din decembrie 2016-17 mai.2017....cum se procedeaza?va multumesc mult
un militar poate avea un al 2-lea loc de munca cu contract pe 2 ore ca manipulant?
Daca nasc in termen de 9 luni de la data expirarii calitatii de asigurat...adica am terminat somajul cu 3 luni inainte sa nasc si nu am mai lucrat nicaieri pana la nastere pot primi concediu prenatal si postanatal?daca da de unde?si de ce acte am nevoie?va multumesc mult


Daca nasc in termen de 9 luni de la data expirarii calitatii de asigurat...adica am terminat somajul cu 3 luni inainte sa nasc si nu am mai lucrat nicaieri pana la nastere pot primi concediu prenatal si postanatal?daca da de unde?si de ce acte am nevoie?va multumesc mult
Buna ziua!spuneti.mi va rog daca beneficiez de indemnizatie in conditiile in care am cele 12 luni lucrate in 24 inainte nasterii copilului,insa din luna mai pana in luna septembrie fiind si luna cand se naste copilul nu lucrez nicaieri ???afecteaza aceasta perioada de intrerupere?
Spuneti.mi va rog...eu sunt in somaj...termin somajul cu 4 luni inainte sa nasc,in cazul in care numai lucrez nicaieri pana la nastere mai beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului?am cele 12 luni in 24 luni lucrate anterior nasterii copilului.si daca numai lucrez nicaieri cine imi mai da concediu pre si post natal?din somaj se poate intra in concediu de risc maternal sau concediu?multumesc mult