Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Beneficiez de prenatal si postnatal?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Beneficiez de prenatal si postnatal?

Daca nasc in termen de 9 luni de la data expirarii calitatii de asigurat...adica am terminat somajul cu 3 luni inainte sa nasc si nu am mai lucrat nicaieri pana la nastere pot primi concediu prenatal si postanatal?daca da de unde?si de ce acte am nevoie?va multumesc mult

Admin, administrator
1. Care este data prezumata a nasterii ?

2. Ce statut ati avut in ultimii doi ani anteriori aceste date ? De exemplu, somaj de la ... pana la ...., angajata de la ... pana la ... , etc.
Data nasterii va fii probabil 12-18 septembrie 2017.am lucrat de la 22.03.2016-17.11.2016 apoi somaj din decembrie 2016-17 mai.2017....cum se procedeaza?va multumesc mult
Pentru indemnizatia de maternitate ar trebui sa intrebati la Casa de Asigurari de Sanatate,

OUG 158/2005
art.37
.......
(3) Plata indemnizaţiilor se face lunar de către:
a) angajator, cel mai târziu odată cu lichidarea drepturilor salariale pe luna respectivă, pentru asiguraţii prevăzuţi la art. 1 alin. (1) lit. A şi B;
b) instituţia care administrează bugetul asigurărilor pentru şomaj, până la data de 10 a lunii următoare celei pentru care s-a acordat concediul medical;
c) casa de asigurări de sănătate, până la data de 10 a lunii următoare celei pentru care s-a acordat concediul medical, pentru asiguraţii prevăzuţi la art. 1 alin. (2) şi pentru persoanele prevăzute la art. 23 alin. (2) şi la art. 32.

art.23
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.

(2) De aceleaşi drepturi beneficiază şi femeile care nu se mai află, din motive neimputabile lor, în una dintre situaţiile prevăzute la art. 1 alin. (1), dacă nasc în termen de 9 luni de la data pierderii calităţii de asigurat. Faptul că pierderea calităţii de asigurat nu s-a produs din motive imputabile persoanei în cauză se dovedeşte cu acte oficiale eliberate de către angajatori sau asimilaţii acestora, iar indemnizaţia se achită din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate de către casele de asigurări de sănătate unde medicul de familie al asiguratului are încheiată convenţie.