avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate alicess

Activitate alicess

Răspuns la discuția Concediul de odihna
Multumesc!
Buna ziua! In luna iulie a acestui an urmeaza sa nasc. Doresc sa stiu cum se calculeaza perioada concediului de odihna:
- proportional cu numarul de luni lucrate pana intru in prenatal
- proportional cu numarul de luni pana la intrarea in concediul de crestere copil? Mi-ar fi de ajutor daca imi puteti preciza si legea in care este specificata.
Multumesc!
Unde as putea reclama comportamentul discriminatoriu al sefei? Desi suntem doi asistenti sociali, toate lucrarile mi le rapartizeaza mie, o parte din munca contabilei, desi nu am studii pentru asa ceva, mi-a repartizat-o mie, are un comportament inadecvat in sensul ca tipa, tranteste usa când vine in birou, unor colegi aproba cereri de concediu pentru o zi, altora nu si exemplele pot continua. Lucrez intr-o institutie de stat si desi directoare institutie a fost informata verbal de mai multe ori cu privire la comportamentul sefei nu a luat masuri concrete.
Multumesc!
Buna ziua,
Lucrez intr-o institutie de stat si urmeaza anul viitor sa plec, in interes personal, pentru o perioada de cateva luni din tara. Doresc sa aflu daca exista posibilitatea sa iau un concediu fara plata sau sa suspend contractul de munca pentru perioada respectiva dar fara a-mi pierde locul de munca.
Multumesc!
Discuție Poprire cont
Buna ziua,

Am o poprire pe contul bancar si o descoperire de card la aceeasi banca. De 3 luni, banca imi opreste 1/3 din salariu insa nu a virat nicio suma catre executorul judecatoresc. Mentionez ca nu am nicio datorie catre banca respectiva. Am inaintat catre banca 2 cereri scrise plus adresa de la executorul judecatoresc cu privire la poprire insa ei nu au virat banii. Nu mi-au dat un raspuns clar si de fiecare data mi-au spus ca vor vira banii in zilele urmatoare.
Intrebarile mele sunt:
Au dreptul sa-mi opreasca banii si sa nu-i vireze catre executor?
Ce pot face pentru ca banii respectivi sa ajunga in contul executorului?
Cui ma pot adresa pentru a rezolva situatia?
Multumesc!