avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate irastoica

Activitate irastoica

Răspuns la discuția Contract in strainatate
Va multumesc mult!
Se pare ca nu am nevoie de viza ,daca se ocupa angajatorul de permisul de munca.Daca se obtine un titlu de sejour salariat de mai mult de 3 luni,se considera autorizatie de munca.
Cu bine,
Ira
Răspuns la discuția Contract in strainatate
Multumesc mult pentru raspuns!
Stiti cumva daca trebuie sa solicit viza,dupa ce contractul a fost semnat? Pentru un an si pe urma?
Multumesc!
O zi linistita tuturor!
Iria
Răspuns la discuția Contract in strainatate
Da,Franta!
Multumesc!
Buna dimineata!
Sunt in faza de a incheia un contract in strainatate si as vrea pentru a preveni un eventual risc sa fac cerere pentru suspendare contract acual si pe urma sa-mi depun demisia...
Stie cineva ce ar trebui sa fac dupa incheiarea contractului in strainatate? Unde sa anunt? Unde sa depun copii dupa contractul nou ca sa mearga vechimea??
Multumesc,
Ira
Buna ziua!
Va rog! Cum afecteaza concediul fara plata stagiul de cotizare pentru indemnizatia de somaj? Concret, daca 12 luni din 24 sunt compuse din 10 luni lucrate si 2 luni concediu fara plata am dreptul la somaj?
Multumesc,
Ira
Răspuns la discuția Protectie animale fara stapan!
Daaa,va multumesc,inteleg foarte tare probleme OAMENILOR abandonati dar ,va rog sa ma iertati acestia au statut de fiinte umane..sa spunem ca se pot apara,ca..mi-e mila de toti si nu-mi sta in putere sa fac mare lucru,sa adopt un animal si cam atat..si restul? Restul acesta "obiecte neglijabile" care se sting sub ochii nostri,care habar nu au cum sa se apere,care traiesc in jungla umana...vad maxilare clefaind tot timpul,ati vazut un catel care se tine de cineva care "infuleca" nepasator crezand ca ii da si lui ceva??? Nu primeste de cele mai multe ori decat o privire respingatoare si un sut...ca si batranicile care stau la colt de strada si se uita lung in urma noastra ,cei cu serviciu si bani,cu sacose pline... si figuri satisfacute. Nu vorbesc de cei care cersesc"in mafie" dar am observat ca mai mult acestora li se da! Trebuie doar sa privim de dincolo de limitele micii noastre lumi egoiste...
Astept o lege care sa protejeze animalele din fata blocurilor;.daca sunt in strada,noi suntem raspunzatori,cand traiau bunicii mei fiecare casa avea catelul si pisica proprie,nu le vedeai in strada,dezordonat...acum...
Multumesc!
Buna ziua!
In primul rand va doresc un nou an plin de liniste si tot ceea ce va doriti,cu imbelsugare fara risipa inutila si cu sanatate,tot fara risipa,cu iubire si lumina!
As vrea sa stiu daca stie cineva ,daca s-a reglementat undeva,protectia animalutelor fara stapan dar ale noastre ,ale tuturor. Ma refer la catei,pisici,si altele..mai nou cred ca stapanii,invocand faptul ca nu mai pot sa le asigure hrana,au inceput sa-i arunce in strada...Stie cineva oare cat de greu ii este unui animal crescut in casa sa ajunga in strada? Nici eu nu stiu,imi imaginez doar.
Vad caini de rasa aruncati,pisici de rasa,inghetand,etc. Ce neajutorate sunt animalele,daca ne-am uita in ochii lor,macar o clipa! Am revazut aseara planeta maimutelor si m-am ingrozit de cum ar putea fi tratati oamenii pe alte planete...ca niste animale ciudate,in custi,ar putea deveni real daca intr-o zi omenirea pierde aceasta planeta.
In plus sunt oameni care au cerut sa fie astupate toate gaurile care duc la subsolul blocurilor,vezi mare doamne,pisicile refugiate acolo i-ar deranja...dar nu au luat in calcul ca nu mai sunt soareci,si alte insecte la subsol. Totul este lasat cu un rost pe lume. Deci daca stiti o cale legala, care sa protejeze animalele de langa bloc,va rog sa-mi spuneti!
Multumesc,
Ira
Răspuns la discuția Vaccin contra cancer col uterin!
GARDASIL -O forma de ucidere a copilelor!!!
” Exista foarte multe probe care arata ca imunizarea copiilor face mai mult rau decat bine.” - Dr Anthony Morris (formerly Chief Vaccine Control Officer at the FDA)
” Cred ca nici o persoana nu ar permite nimanui sa-i faca un vaccin daca ar sti, intr-adevar, cum sunt facute vaccinurile, ce contin, ce minciuni se sustin despre ele si care este procentul real de pericol in contractarea respectivei boli, procent care este minim” - Dr Eva Snead
In mai 2007, Judicial Watch a trimis o cerere catre FDA prin care solicita accesul la toate documentele legate de Gardasil. A fost nevoie de actionarea in judecata a FDA-ului si, in iunie 2008, FDA a trimis 4 seturi de documente. Ceea ce a reiesit din documentele respective este accesibil aici [ link extern ] .
Gardasil este promovat ca un vaccin care previne cancerul „ .. dar nu a fost evaluat potentialul de carcinogenicitate si genotoxicitate”. ( n.n. Pentru cei care nu au aflat inca, legislatia europeana si americana considera ca studiile de acest gen pentru vaccinuri nu sunt necesare decat rar.)
Un vaccin trece de evaluarile FDA cam in 10 luni. Gardasil a „zburat” spre licentiere in 6 luni. Gardasil a fost recomandat pentru femei / fete intre 9 si 26 de ani.
Printre documentele obtinute de Judicial Watch este si un memorandum trimis de Merck catre FDA in iunie 2006, in care sunt descrise testele clinice si rezultatele pentru Gardasil.
Merck a condus 4 studii dublu –orb controlate placebo* si in studii au fost 20541 femei cu varstele intre 16 si 26 de ani. 27% dintre subiecti fusesera expusi deja uneia dintre cele 4 tulpini de HPV ce se regasesc in vaccin. Dar Gardasil este un medicament profilactic si nu trateaza infectiile HPV pre-existente!!
Dat fiind faptul ca Gardasil nu vindeca HPV, persoanele care aveau deja leziuni sau simptome de la pre-expunerea la tulpinile virusului nu au fost considerate in studiu. Asta este extrem de problematic, avand in vedere ca multe femei au HPV ( infectie cu) fara sa stie asta, iar pentru vaccinarea cu Gardasil NU se cere testarea inainte de vaccinare.
Un alt raport de testare arata ca Merck a testat Gardasilul folosind un placebo ce contine aluminium. In timp ce majoritatea solutiilor placebo sunt solutii saline, FDA a permis Merck sa foloseasca un placebo cu continut de aluminiu si fara a mentiona cat aluminiu contine acel placebo. Gardasil contine 225 mcg de aluminiu (sulfat hidroxifosfat amorf de aluminiu – cf document EMEA). Aluminiul poate cauza multe probleme grave, inclusiv degenerare permanenta celulelor nervoase
-----------------------------------

Răspuns la discuția Prescriptie
Multumesc d-na avocat! Ne judecam deja,dosarul a facut dus-intors de trei ori intre judecatorie,politie,procuror,acum este din nou la judecata...
Răspuns la discuția Prescriptie
Multumesc mult,dar ce putem face??? Inseamna ca ne judecam pana la batranete,ca...
Am asteptat o modificare a codului penal, care sa permita stingerea prin impacarea partilor dar...am incercat la inceput sa ne impacam dar cereau despagubiri ,asa mult,mult mai mult decat ne-am putea permite intr-o viata...
Trebuie sa existe o cale sa terminam acest proces,nu? Sunt 4 ani,in 4 ani am avansat,l-am reluat,am expertizat,am..epuizat ceea ce este omeneste,da' nu se mai termina,iar avocatul nu are nici el solutie...nu cred ca este un an de cand partea adversa nu s-a prezentat dar aproape...
Nu mai sunt alte solutii?
Merci,