avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate anemona1

Activitate anemona1

Ma interesează sa achiziționez o centrala, probabil online. De unde și cum se obține certificatul de garanție pe numele și adresa persoanei care și pune centrala, care i au fost cerute pentru proiectul de gaz? Mulțumesc
Răspuns la discuția Achiziționez titluri de stat
Și de la posta nu se poate rezolva cu un singur drum?
Bună ziua! M ar interesa sa achiziționez titluri de stat tezaur pe 1 an, se poate achizitiona și de la bcr cu virarea în cont după încheierea perioadei și cât ar costa transferul, e pret fix sau in funcție de suma? Mulțumesc
La ce departament anume? Departamentul disciplina in construcții a primăriei sectorului 5 ne poate ajuta in mod real sau doar ii aplica o amendă?
Buna ziua. Locuiesc într-un bloc cu 3 etaje, ultimul fiind mansardă la care un vecin a construit o improvizație din lemn, rigips plus ușa de termopan, aceasta construcție obturează spațiul de manipulare a obiectivelor voluminoase gen mobila și pune in pericol siguranța locatarilor in caz de un incendiu sau alta calamitate accesul salvatorilor fiind ingreunat. Respectivul nu a cerut acordul nimănui este o constructie ilegală, problema este că nu avem cu cine discuta că este de etnie romă și e recalcitrant, am dori ajutorul autorităților dar nu neapărat să l amendeze ci sa dispară aceea construcție în mod real și nu știm cui sa ne adresam, nu ne ajuta o amendă atâta timp cât construcția rămâne în picioare. Ne ar interesa unde ar trebui sa ne adresam cu o sesizare semnată de locatarii blocului în așa fel încât să se soluționeze favorabil problema fara sa se ajungă în instanță. Va mulțumesc!
Buna ziua! Sunt client nou la Enel și as dori sa mi fac cont online sa mi achit factura. La adresa la care aștept prima factura n a sosit nimic sau poate s a rătăcit că nu primesc prima factura, nu cunosc cod client că sa completez rublicele necesare creării contului online. Cum se procedează? Mulțumesc

Unde mai exact se afla biroul de carte funciara a sectorului 5?, Va mulțumesc!
Bună ziua! Am cumpărat o garsoniera cu contract de vânzare la notar după mai bine de o luna revin la notariat după extrasul de carte funciară, acte ce se dau după o lună și constat că s a trecut greșit ap.2 inloc de 21. Ce fac unde mă adresez la notar, care e procedura? Mulțumesc
Am incercat, mi se cere să selectez un tip de document, in condițiile in care eu n am primit nimic prin posta. As dori sa le primesc pe e mai, ar fi mai simplu, dar nu știu cum se procedează. Mulțumesc!
Buna ziua! Am avut la BCR un fond de investiții pana in noiembrie 2021. De la banca mi s a spus că în ianuarie va trebui sa achit o taxa la ANAF. As dori să știu dacă aș putea să o achit online sau să mă prezint la un ANAF din tara, precizez că nu sunt in localitatea de domiciliu. Mulțumesc!