avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate doinaa08

Activitate doinaa08

Discuție partaj
Buna seara. privind un partaj ( casa si masina in leasing - terminat in timpul procesului de divort ), instanta a hotarat astfel : casa sa fie impartita 50-50, si 50-50 din ratele platite la nivel incheiere ctr in 2007 :) adica vreo 11.000 euro /jumate leasing
Doresc sa fac apel, ptr a scoate din poveste acest auto. sunt de acord cu casa 50-50.
Pot face apel prin care sa motivez aceasta anomalie ?
un avocat mi-a comunicat ca trebuie platit iar taxa de timbru la toate sumele pe care le contest. ( adica casa, masina - desi masina n-ar fi trebuit din start introdusa..ptr ca a fost un leassing , o chirie, iar eu prin plata ratei reziduale, am devenit proprietar.
Poate ma sfatuiti ce sa fac ? cum sa fac ?
Cu stima,
va multumesc..nu va mai spun ca auto nici n a fost evaluat....judecatoria cta..este cea mai jalnica insitutie
Buna ziua.

Sunt in proces de partaj cu fosta sotie. Suntem separati din iunie 2014. Intre timp am divortat.
In timpul casatoriei am achiz in leasing un auto al carei ctr s a incheiat in nov 2014. dupa separare, am achitat singur ratele ramase si val reziduuala ( 5000 usd ). Instanta a apreciat ca auto sa-mi fie mie incredintat si sa platesc fostei sotii suma de 10500 eur ( jumate din val de leasing din 2007 ) ????
Ce sfat imi dati ? cum se poate asemenea nebunie ? masina val actual 3500 eur :)
Cum sa recuperez jumate din total val platita de mine ?
Multumesc
Buna ziua,
Am platit in numele partenerului meu ratele lui privind un contract de credit luat cu fosta sotie, de care este separat si este in partaj.
s-a cerut ca ratele platite dupa separarea in fapt sa fie impartite, iar judecatorul a apreciat ca aceste rate au fost achitate de catre partenera reclamantului, si nu pot fi impartite.
Intrebarea mea este daca pot sa introduc vreo actiune sa recuperez acesti bani.