avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Activitate pititutza

Activitate pititutza

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat . Am o agentie imobiliara in cadrul careia am 4 angajati cu contract de munca ( agenti imobiliari). De curanda am mai facut o firma tot agentie imobiliara pe care nu am angajat inca pe nimeni. Unul dintre agenti angajati pe firma cealalta are si el o firma de prestari servici. Intrebarea mea este daca pot sa inchei un contract cu firma lui prin care el sa faca ce face un agent imobiliar( sa semneze contractele firmei mele cu clientii, sa gaseasca clienti, sa faca toata treaba unui agent) fara sa il angajez. cu contract de munca ci cu contract de prestari servicii ( cu firma lui) Sau ce alta solutie ar mai putea fi.
Multumesc anticipat!
Ce trebuie facut ? Incepand din momentul in care omul se hotareste ca vrea sa si depuna dosarul pentru limita de varsta.
Conform codului muncii poti sa ti dai demisia si sa pleci fara preaviz in 2 situatii:
a) angajatorul nu ti a respectat drepturile si nu si a indeplinit obligatiile( ex. neplata salariului, sau plata intarziata)
b) angajtorul a renuntat total sau partial la preaviz
Ce se intampla in aceste cazuri:
In primul caz daca tu faci cerere cu articolul care prevede ca el nu si a indeplinit obligatiile s- ar putea sa nu ti semneze cererea si sa nu ti faca decizia cu articolul care reglementeaza cele de mai sus.
In al doilea caz renuntarea partiala sau totala la preaviz este la latitudinea fiecarui angajator ( unii renunta altii nu)
Oricum in mod legal tu trebuia, daca angajatorul ti a respectat drepturile si si a indeplinit obligatiile, sa respecti acel preaviz de 15 zile.
acum referitor la cartea de munca daca ti a inchis-o(si subliniez acest lucru pentru ca e posibil sa ti solicite efectuarea celor 15 zile de preaviz inainte de ati emite decizia de incetare a CIM)angajatorul este obligat sa ti o elibereze cat mai repede. Sub nici un pretext el nu poate sa ti retina cartea de munca.
esti obligata sa i platesti salariul pentru ca dreptul munciii prevede ca chiar daca el nu a semnat contractul de munca are dreptul la plata salariului care i se cuvine pt care va ti inteles verbal ( forma scrisa a contractului de munca este doar o formalitate pe care angajatorul este obligat sa o faca):D